Gündem Haberleri

  Seçim kurulu AKP'nin seçim afişlerini toplattı

  Kerem PULGAT/ KONYA, (DHA)
  14.07.2007 - 14:23 | Son Güncelleme:

  KONYA Meram İlçe Seçim Kurulu, MHP İl Başkanı Hilmi Torun'un başvurusu üzerine incelemeye aldığı AKP'nin ‘Her Şey Türkiye İçin’ sloganlı seçim afişlerinde ‘Türkiye’ adındaki ‘Ü’ harfinin Türk bayrağındaki ay ve yıldıza benzer tasarlanmasının seçimlerle ilgili kanunun 58'inci maddesine aykırı olduğuna, bu nedenle Meram'daki tüm ilan ve reklam afişlerinin toplatılmasına karar verdi.

  MHP Konya İl Başkanı Hilmi Torun, 13 Temmuz'da Meram İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz başvurusunda, AKP'nin Konya il merkezi ve tüm ilçelere astırdığı seçim afişlerinde Türk bayrağının simgesi olan ay- yıldız ibaresinin birlikte kullanılarak 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanunun 58'inci maddesinin ihlal edildiğini öne sürdü. Başvurunun ardından AKP'nin seçim afişlerini incilemeye alan Meram İlçe Seçim Kurulu, dün akşam saatlerinde yaptığı toplantıda Torun'un itirazının kabulüne karar verdi. Valilik, İl Emniyet Müdürlüğü, MHP ve AKP İl ve Meram İlçe Başkanlıklarına gönderilen karar metninde şu ifadelere yer verildi:
  “Söz konusu ‘Her Şey Türkiye İçin’ sloganının bulunduğu ve ‘Ü’ harfi yerine ay ve yıldız simgelerinin bulunduğu bayrak, flama, afiş ve bilboardlarda bulunan tüm ilan ve reklam afişlerinin toplatılmasına, kurulumuz tarafından 13 Temmuz 2007 Cuma günü saat 17.30’da yapılan toplantı sonunda oy çokluğu ile karar verilmiştir.”

  AKP İl Başkanı Faruk Dügen, Seçim Kurulu'nun kararınını DHA'ya değerlendirirken bu afiş ve ilanların, parti genel merkezi tarafından gönderildiğini söyledi. Dügen, “Genel merkezimizden gelen afiş ve ilanları astık. Dün akşam alınan karar sonrası da ilgili arkadaşlara gerekli talimatları verdim. Toplatılma kararı alınan tüm afiş ve ilanlar, sökülerek yerlerine partimizin diğer afişleri asılacak” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı