Gündem Haberleri

  Seçim hükümeti diye model yok

  Hürriyet Haber
  29.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Demirel, Yılmaz-Baykal mutabakatında öngörülen hükümet modelinin 'seçim hükümeti' şeklinde sunulmasına karşı çıkıyor. Demirel'e göre, ne Anayasa'da, ne hukuk sisteminde, ne de uygulamada seçim hükümeti diye bir model ya da tabir yok.

  Demirel, bu konudaki itirazlarını şöyle anlatıyor:

  Seçim kanunu, seçim döneminin başlangıç tarihinden üç ay içinde seçim yapılır diyor. Ve Anayasa'da nasıl bir hükümetle yapılır onu tayin etmiş. Ulaştırma, İçişleri ve Adalet bakanları değişir ya bağımsızlar ya da Meclis dışından alınıyor.

  İkinci bir şekil daha var: Hükümet istifa edip, 'seçime gidiyoruz' der. O zaman yeni bir hükümet kurulur. Ancak bu da başka hükümet hangi usullere tabiyse öyle kurulur.

  Üçüncü şekil, seçimler için geçici hükümet kurulması. Bu durumda Cumhurbaşkanı Anayasa'nın 116. maddesine göre hükümet kuruyor. Ancak bu da, hükümet istifa etmiş ve yeni hükümet kurulamamış ya da güvenoyu alamamış, veya 45 gün zarfında yeni hükümet kurulamamışsa, Cumhurbaşkanı Anayasa'ya göre, ülkeyi seçime götürebiliyor. Bu takdirde Cumhurbaşkanı bir başbakan atar. Yine üç bakan dışarıdan alınır. Siyasi partiler bu hükümete kuvvetleri nisbetinde bakan verirler. İşte bu seçimlerde geçici hükümettir. Bunun adı da seçim hükümeti değil. Adı geçici hükümet. Bizim uygulamamızda ve mevzuatımızda olan budur.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı