Gündem Haberleri

  Seçim bahane İskender şahane

  Hürriyet Haber
  26.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen gün aklıma ‘‘İskender Kebabı’’ düştü. ‘‘Nereden nereye’’ demeyin! Bir yerden bir yere olması şart değil. Bu yiyecek içecek kısmı ile aramızda teklif yoktur; aklıma düşmek için bir vesile beklemezler, gece yatağımda dünyadan bihaber uyurken bile düşerler.

  Bu sefer de öyle oldu. Ee, canınız İskender kebabı isterse ne yaparsınız? Kalkıp Bursa'ya gidersiniz. Ben de öyle yaptım ama ne maksatla gittiğimi kimseye söylemedim. Uzatmayayım Bursa'ya ‘‘Kebap üstü görevli’’ olarak vasıl oldum. Tam 124 kişiyle konuştum. Ancak bunlardan 20'siyle yaptığım konuşma boşa gitti. Seçim diliyle ifade edersek, ‘‘Kullanılan oy sayısı 124, geçerli oy sayısı 104.’’ Geçersiz oyların, daha doğrusu beyanların sebebi şu: Ben bu 20 kişiyle kebapçıda konuştum. ‘‘Bizden nah oy alırlar’’, ‘‘Al birini vur ötekine’’, ‘‘Hangi yüzle oy istiyorlar?’’, ‘‘Ben oy pusulasına ne yazacağımı biliyorum’’ gibi ifadelerle siyasi partilerimize takdir ve minnetlerini bildirirlerken, ben heyecandan nereli olduklarını sormayı unutmuşum. Meğer hepsi İstanbul'dan, Ankara'dan, oradan buradan misafir gelmişler, Bursa'da oy kullanmayacaklarmış. Gelelim 104 kişiye. Bu 104 kişinin büyük bir çoğunluğu bir önceki seçimde oy verdikleri partiye oy vermeyecekler.

  DYP'ye verenler ANAP'a, ANAP'a verenler DSP'ye, RP'ye verenler MHP'ye, MHP'ye verenler DYP'ye verecekler.

  Hepsinin gerekçesi aynı: ‘‘Bundan bir hayır görmedik, ötekini deneyeceğiz.’’ Artık kimse futbol takımı tutar gibi parti tutmuyor. ‘‘Seçmen eskisinden daha bilinçli’’ mi desem, yoksa ‘‘vefasız’’ mı, bilmiyorum. Neredeyse kimsenin partisi yok.

  İyi hoş da, Ali'yle Veli karşılıklı olarak partilerini değiştirirlerse ne olacak? Benim korkum bu. ‘‘Al gülüm, ver gülüm’’ durumunun TBMM'ne değişmeyen dengeler olarak yansıması.

  Bu yazının sonu: İskender kebabı bende itibarını hálá koruyor. Masadan kalktıktan yarım saat sonra hiçbir şey yememiş gibiydim.

  Pakize Suda: İşte benim anladıklarım

  Halkın nabzından anladıklarımı şöyle bir sıralarsak:

  Eski partisinden vazgeçip DSP'ye oy vereceklerin sayısı bir hayli kabarık.

  DSP'ye oy verecek olan seçmenlerin çoğu kadın, üstelik aralarında tesettürlüler de var.

  Gençlerin çoğu ‘‘MHP’’ diyor.

  DYP itibar kaybına uğramış görünüyor.

  Cavit Çağlar için ‘‘Olmazsa olmaz’’ diyenlerle, ‘‘Hiç faydasını görmedik’’ diyenler yarı yarıya.

  ANAP'a her yaştan, her kesimden oy var.

  Seçimlerde ‘‘parti’’ değil, ‘‘lider’’ esas ve tek kıstas ‘‘dürüstlük.’’

  Karadenizlilerin

  nedense çoğu kararsız.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı