Gündem Haberleri

  'Seçilen projelere 350 bin dolara kadar hibe verilebilecek'

  GAZİANTEP (A.A) - Zeynep Yücetaş
  02.07.2007 - 10:19 | Son Güncelleme:

  Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı kapsamında proje çalışmaları hızla devam ediyor

  İki ülke arasındaki ekonomik, sosyal, kültürel ve bilimsel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla başlatılan ve toplam bütçesi 20 milyon dolar olan programda, proje başvuru süresi 16 Temmuz'da sona erecek.

  Program kapsamındaki iller Gaziantep ve Kilis'te bulunan kamu kurum ve kuruluşları, il özel idareler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, KOBİ'ler ve üniversitelerin altyapı, teknik işbirliği, kapasite geliştirme, girişimciliğin desteklenmesi, kültür ve turizm alanlarında hazırladıkları projeler hibe desteklerinden yararlanacak.

  Seçilecek projelere, 350 bin dolara kadar hibe desteği verilebilecek.

  Gaziantep Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) de Gaziantep'in yanı sıra danışmanlar Şehriban Bal, Nazmi Oktay, Serap Gültekin, Nurcan Talay ve Ertuğrul Çay'dan oluşan bir ekiple Kilis'te program yararlanıcı kuruluşların elemanlarına proje tekliflerinin nasıl ve hangi formatta yazılacağı konusunda eğitim veriyor.

  Gaziantep ABİGEM Danışmanı Şehriban Bal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kilis Valiliği ve Belediyesi işbirliğiyle, Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı'ndan hibe desteği almak isteyen kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yer aldığı bir proje ekibi oluşturulduğunu söyledi.

  Bu ekibe, ABİGEM danışmanlarının haftanın 4 günü proje yazma eğitimi verdiğini belirten Bal, şöyle dedi:
  “Öncelikle proje fikirlerini belirlediler. Kilis'te toplam 24 proje geliştirildi. Bunların bir kısmı program formatına uymadığı için elendi, 15 projeye düştü. Şu anda 11-12 kişilik proje ekibi oluşturuldu. Projelerini yazmaya başladılar, biz de onları yönlendiriyoruz. 16 Temmuzda son başvuru tarihi. Projeler teslim ediline kadar onlarla çalışacağız. Haftanın 4 günü, bir ay boyunca eğitim vermiş olacağız.”

  Şehriban Bal, Kilis'te geliştirilen projeler arasında atık su, gümrük kapısının modernizasyonu, altyapı, müze yapılması, konferans merkezi yapılmasının da yer aldığını anlattı.

  20 MİLYON DOLARLIK BÜTÇE

  Seçilen projelere ödenek tahsis edileceğini ifade eden Bal, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve odaların altyapı projelerine maksimum 350 bin dolar, diğer projeler için 100 bin dolar, KOBİ'ler için de 100 bin dolar hibe verileceğini bildirdi.

  Çeşitli programlar kapsamında verilen hibeler konusunda yeterli bilgi sahibi olunmadığından dolayı bu fonların yeterince değerlendirilemediğine işaret eden Bal, “İnsanların daha fazla bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi lazım. Çünkü, büyük bir bütçe var. Bu hibeler, projeler yetersiz kaldığı için geri dönüyor” dedi.

  Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı'nın bütçesinin 20 milyon dolar olduğuna ve Türkiye için 10 milyon dolar kaynak ayrıldığına işaret eden Bal, bu fonun iyi kullanılmasının iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine önemli katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı