Gündem Haberleri

  Sebahat Tuncel'in avukatından YARSAV açıklamasına tepki

  ANKA
  25.07.2007 - 17:45 | Son Güncelleme:

  İstanbul 3.bölgeden bağımsız milletvekili seçilen Sebahat Tuncel’in tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye olması sonrasında, Meclis’te dokunulmazlık elde edemeyeceği açıklaması yapan YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’na Tuncel’in avukatından tepki geldi.

  Açıklama yapan Tuncel’in Avukatı Baran Doğan, Eminağaoğlu’nun Anayasa’nın 14.maddesine göre müvekkilinin dokunulmazlık elde edemeyeceğiyle ilgili açıklamalarının analitik bir inceleme olmadığını söyledi. Doğan, Anayasanın 14.maddesinin 2.fıkrasının devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhinde eylemlerde bulunanların dokunulmazlıktan yararlanamayacağını dile getirdiğini belirterek, “14.maddenin son fıkrası bu hükümlere aykırı faaliyette bulunanlar hakkında uygulanacak müeyyideler kanunla düzenlenir diyor. Bu önemli bir hüküm. O zaman da Anayasa’daki genel ilkenin kanunda nasıl düzenlendiğine bakmak gerekiyor” dedi.

  Baran Doğan, “Türk Ceza Kanunu’nu incelediğimizde 3.kısmın 4.bölümünün başlığı devletin güvenliğine karşı suçlar teşkil etmektedir. Başlığın 302.maddesi, ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ eylemini işleyen kişiler aslında Anayasanın 14.maddesinde dile getirilen ilkenin yansımasıdır. Anayasa’daki genel ilkenin izdüşümü TCK 302.maddedir” diye konuştu. Doğan sözlerini şöyle sürdürdü:

  YARSAV DEĞERLENDİRMESİ SUBJEKTİF

  “Biz hukukçular olarak YARSAV gibi yeni bir oluşumun açıklamalarını çok önemsiyoruz. Fakat biz şunu söylüyoruz, bir meslek örgütünün hukuku subjektif siyasal yaklaşımlara alet edecek açıklamalardan kaçınması lazım, böyle bir açıklama yapılıyorsa eğer analitik bir inceleme yapılması gerekiyordu. Benim müvekkilim Anayasa’nın 83.maddesi gereği serbest bırakıldı. YARSAV açıklaması sadece Anayasadaki söze bakmıştır. Anayasa ile Türk Ceza Kanunu arasındaki hukuki bağlantı kurulup, buna göre bir yoruma gitmek gerekirdi. Ama Anayasa’daki söze göre açıklamada bulunulması bizde hukukun subjektif siyasal yaklaşımlara malzeme edildiği intibahı edindiriyor.”

  Baran Doğan, müvekkilinin örgüt üyeliği suçunu düzenleyen TCK 314.maddesinden yargılandığını belirterek, “314.madde TCK’nın 3. kısmının 5.bölümünde yer almaktadır. Dolayısıyla 4.bölümdeki 302.maddede yer alan devletin birliğiyle ülke bütünlüğünü bozmak suçuyla hiçbir ilgisi yoktur” dedi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı