GeriGündem Sebahat Tuncel hakkında zorla getirme kararı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sebahat Tuncel hakkında zorla getirme kararı

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in “suçu ve suçluyu övdüğü” iddiasıyla yargılandığı davada, ifadesinin alınması için yeniden “günsüz olarak zorla hazır edilmesi” kararı verdi.

Tuncel'in de aralarında bulunduğu, kapatılan DTP'nin kadın meclisi üyesi 23 kişinin “suçu ve suçluyu övme” suçundan yargılanmasına devam edildi.
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına bazı sanık avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, Sebahat Tuncel'in duruşmada hazır edilemediğini kaydederek, bu konuyla ilgili olarak Ankara Emniyet Müdürlüğünce mahkemeye gönderilen cevapta Tuncel'in getirilememe nedeninin de belirtildiğini söyledi.

Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, sanık Sebahat Tuncel'in yeniden günsüz olarak savunmasının alınması amacıyla zorla hazır edilmesi için müzekkere yazılmasına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Tuncel hakkında, CMK'nin 146. ve 199. maddelerine göre günsüz zorla getirme emri çıkarıldığından, bu emrin yerine getirilmesi için yeniden müzekkere yazılmasına karar verdi.

Günsüz zorla getirme müzekkeresinin gereğinin yerine getirilmesi hususunun yasal ihtarat da yapılmak suretiyle bizzat Ankara Emniyet Müdürlüğüne yazılmasını ve yerine getirilmesinin istenmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı 7 Ekime erteledi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle