Gündem Haberleri

  SD Meclisi’ne üç parti girer

  Hürriyet Haber
  14.04.2004 - 18:05 | Son Güncelleme:

  Geçen hafta, size “Yerel seçim sonuçlarını gördünüz. Bugün, aynı şartlarda bir milletvekili seçimi olsaydı, kime oy verirdiniz?” diye sordum. Serdar Devrim okurlarının seçeceği Meclis’e 3 parti girermiş. (Bu yazının dibindeki NOT çok önemli. Bir sözleşme söz konusu, yazarla okuru arasında. Lütfen dikkatle okuyun!)

  Önce toplu sonuçları vereyim isterseniz.

  1033 kişi oy kullandı. Sonuçlar şöyle:

  AKP (Erdoğan)

  %

  35.8

  CHP (Baykal)

  %

  16.3

  MHP (Bahçeli)

  %

  14.6

  DYP (Ağar)

  %

   5.7

  SHP-DEHAP Karayalçın)

  %

   3.9

  SP (Kutan)

  %

   1.2

  Diğer

  %

   3.9

  Kararsızım

  %

   4.5

  Oy vermem

  %

  14.1


  Demek ki, “Kararsızım” diyenlerin sandığa gideceğini ve (son anda da olsa) bir oy vereceğini farz edersek, bizim seçimde katılım % 86 olacak demektir.

  (Tabii herkes bu ankete katılmıyor, ama elden bir şey gelmez. Katılanların “bütün okur kitlesini” temsil ettiğini farz edeceğiz artık.)

  Kararsızları da eşit dağıtırsak, sonuç şöyle çıkar:

  AKP (Erdoğan)

  %

  44.0

  CHP (Baykal)

  %

  20.0

  MHP (Bahçeli)

  %

  18.0

  DYP (Ağar)

  %

   7.0

  SHP-DEHAP Karayalçın)

  %

   4.8

  SP (Kutan)

  %

   1.4

  Diğer

  %

   4.8


  Demek ki, SD Meclisi’ne % 10 barajını aşan 3 parti girebilir ancak: AKP, CHP ve MHP.

  İskemle dağılımını sormayın, bu anketten o sonuç çıkmaz. Ama muhtemelen AKP yine tek başına iktidar olur, yahut da az bir destekle hükümet kuracak sayıya ulaşır.

  *

  Eğer SİZİN tercihlerinizi TÜRKİYE seçmeniyle karşılaştırırsak, şöyle bir tablo çıkar ortaya:

  DYP’nin ve SP’nin oyunu epey düşürmüşsünüz, (Sırasıyla - 2.6 ve - 2.9), buna karşılık AKP’nin (+ 2.4) ve özellikle de MHP’nin (+ 7.6) oyunu epey bir arttırmışsınız.

  *

  Bu, benim açımdan, çok ilginç bir tablo.

  Birşeyi bilmek isterdim: Bu oy verenlerin hepsi GERÇEKTEN Serdar Devrim’i okuyan insanlar mı, yoksa, köşede böyle bir ‘anket’ yapıldığını duyup (belki de uyarılıp) oy kullananlar mı?

  Çünkü, kafa yapım ve yazdıklarımla ben, başta AKP ve MHP seçmenine, epey aykırı bir insanım.

  Eğer siz, AKP’ye, MHP’ye oy verip de hâlâ Serdar’ı okuyorsanız, demek ki siz eleştirilere tahammül edebilen demokrat insanlarsınız, ben de eleştirilerimde (bazen acımasız ve kimilerine göre haksız bile olsam) kırıcı olmuyorum demek ki...

  Güzel bir tablo yani...

  *

  Not-1 : Aslında, bu tabloda yer alan partilerin hepsine çok uzağım ben. Gönlüm hiç birine meyletmiyor, daha önce de yazdım. Ama tabii ki kafa yapım beni bazılarından “biraz daha” uzaklaştırıyor. Bunu da saklamıyorum zaten.

  Not-2 : Bir de, bu vesileyle, sözleşme yenileyelim sizinle. “Ankete cevap veren okurumun” % 44’ü AKP, % 20’si CHP işte % 18’i MHP seçmeni” filan diye, fikirlerimi, görüşlerimi gizlemeyeyim, karşıysam karşı olmaya devam edeyim, siz de bana karşı olun, burada tartışalım, birbirimizi yiyelim yine. Yani SEVİYELİ BİRLİKTELİĞİMİZ bu şekilde sürsün! Yani, uzun lafın kısası, ben okur kaybederim endişesiyle, okur kazanırım hesabıyla takiye yahut yalakalık yapmayayım! Ben, ben olmaya devam edeyim. Yine herkese ve herşeye karşı... Başka türlüsünü de beceremem zaten.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı