Gündem Haberleri

  Scud alarmı

  Hürriyet Haber
  29.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Musul yakınlarında dün meydana gelen büyük patlama ve parlaklığın, Irak'ın fırlattığı bir Scud füzesi olduğu düşünülerek, İncirlik'te savaş alarmı verildi. Derhal uçaklar havalandı ve Patriotlar Irak hedeflerine kilitlendi. ABD uyduları da patlamayı saptadı ancak füze belirlenemedi.

  Irak topraklarında belirlenen şiddetli patlama ve büyük parlaklık, Irak'ın bir Scud füzesini ateşlediği şeklinde değerlendirilince, Ankara karıştı.

  Musul'un 25 mil kuzeydoğusunda dün saat 12.31'de meydana gelen patlama üzerine, Adana'daki İncirlik Üssü'nde alarm verildi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, patlama ve parlaklığın nedeninin bazı kaynaklarca füze ateşlenmesi olarak değerlendirildiği, ancak Türk hava sahasında bununla ilgili herhangi bir füze uçuş izi ve Türk toprakları üzerinde bir patlama vuruş noktası saptanmadığı belirtildi.

  HEDEF TÜRKİYE

  Hürriyet'in güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Irak Lideri Saddam Hüseyin, elindeki Scud füzelerini İncirlik ve Türkiye'ye yönelterek, ‘yerde aktif’ hale getirdi. Scud füzelerinin İncirlik başta olmak üzere Türkiye'deki bazı hedeflere kilitlenmesi, Amerikan uyduları ve radarlar aracılığıyla belirlenince, Ankara'da sıcak saatler yaşandı. Bu sırada Musul yakınlarında belirlenen patlama, füze fırlatılması sanılınca gerginlik iyice arttı. Patlamanın nedeni araştırılırken, saat 13.15'de İncirlik'te ‘kırmızı alarm’ verilerek üsse giriş çıkışlar yasaklandı. Patriot füzeleri de anında Irak hedeflerine kilitlendi. Üsse tüm giriş çıkışlar durduruldu. Amerikalı ve Türk personele, görev yerlerini terk etmemeleri talimatı verildi. Birkaç dakika sonra üsten F-16 ve F-15 savaş uçakları ile yerdeki en küçük bir hareketi bile belirleyen elektronik aygıtlarla donatılmış bir AWACS uçağı, bir tanker uçak ve düşman radarlarını elektronik yöntemlerle bozarak her türlü güdümlü silahı etkisiz hale getiren 2 Prowlers uçağı havalandı. Uçaklar savaş düzeni alarak, Irak'a yöneldi.

  ANKARA'DA TELAŞ

  Bu gelişmeler meydana gelirken, Ankara'da nefesler tutuldu. Çünkü tam bu sırada Ankara'ya da, Irak tarafından fırlatılan 2 Scud füzesinin Diyarbakır ve Hatay yakınlarına isabet ettiği, bazı füzelerin de İncirlik'den ateşlenen Patriotlar tarafından havada imha edildiği yolunda, doğrulanamayan bilgiler gelmeye başlamıştı. Başbakan Bülent Ecevit gelişmelerden anında haberdar edilirken, Türk yetkililer hemen Pentagon ve Iraklı yetkilerle temas kurdu.

  ABD DOĞRULADI

  Ankara'dan güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre; ABD'li yetkililer Türkiye'ye, Irak'ın Scud füzelerini İncirlik ve diğer bazı hedeflere kilitleyerek aktif hale getirdiğini, bunun uydu ve radarlarla belirlendiğini, her türlü önlemin alındığını ve saat 14.00'te tehlikenin geçtiğini aktardılar. Amerikalılar basına ise olayın sadece bir tatbikat olduğunu duyurdular.

  Bir Türk askeri kaynağı da, Saddam'ın füzelerinin menzili içindeki Türk üslerindeki alarmın bir süredir devam ettiğini, Irak'ın her hareketinin radar istasyonları ve Amerikan uydu desteğiyle saniyesi saniyesine izlendiğini belirtti. Bu yetkili, saptanan olayın ateşleme değil, sadece fırlatmaya yönelik bir hazırlık olduğunu kaydetti. Amerikalılar'ın, İncirlik'teki tanker filosunda görev yapan Türk personelden gelişmeleri gizlediği de iddia edildi.

  MUSUL'A EKİP GİTTİ

  Öte yandan bazı kaynaklar, Saddam'ın dün bir Scud füzesini gerçekten ateşlemiş olabileceğini ileri sürdü. Bu kaynaklar, Musul yakınlarında patlama ve parlamanın nedeninin araştırmak için bölgeye ekip gönderildiğini kaydetti. Paniğe yol açmamak için daha fazla bilgi verilmediğini kaydeden kaynaklar, ‘‘Bölgeye düşen cismin füze olduğunu tahmin ediyoruz. Kesin sonuç araştırma sonucu önümüzdeki günlerde belli olacak’’ dediler.

  Uçaklar peşpeşe havalandı

  İncirlik'te dün tam anlamıyla savaş havası esti. Kasabada oturanlar da, siren seslerini duyunca şaşkına döndüler. Önce bir tatbikat olabileceği düşünüldü, ancak böyle bir bilgi de yoktu. Kapılar kilitlendi, İncirlik'e giriş ve çıkışlar yasaklandı. Hava Üssü'nde Amerikalı personelin eşleri ve çocukları, sığınağı olan hastane binasında toplandı. Hangarlar açıldı. Amerikalı pilotlar bomba yüklü uçaklarıyla görev uçuşuna hazırdı. F-16 ve F-15 filoları, tanker uçaklar peşpeşe havalandı. Her şey çok kısa sürede gelişti. Uçakların hepsi de Kuzey Irak yönüne doğru gözden kayboldu. Yaklaşık 1 saat süren kırmızı alarm

  paniği geçtikten sonra, İncirlik'te her şey normale dönüverdi. Uçaklar da üsse döndü.

  Patlama var, ama füze yok

  Genelkurmay Genel Sekreterliği'nden yapılan resmi açıklamada, şöyle denildi:

  ‘‘Musul'un 25 mil kuzeydoğusunda bugün (dün) saat 12.31'de bir patlama ve büyük bir parlaklık tespit edilmiştir. Bazı kaynaklar tarafından bu patlama ve parlaklık sebebinin füze ateşlemesi olduğu değerlendirilmesine rağmen, Türk hava sahasında bununla ilgili herhangi bir füze uçuş yolu ve Türk toprakları üzerinde bir patlama vuruş noktası tespit edilmemiştir. Gelişmeler dikkatle takip edilmekte olup, Türk savunma sistemleri her türlü tehdide cevap verecek hazırlık durumunda bulunmaktadır.’’

  Saddam sürekli tehdit

  Türkiye'ye Irak'tan yönelik füze tehdidi, 1991 başındaki bu ülkenin Kuveyt'i işgal etmesiyle ortaya çıkan, Irak ile ABD arasındaki çatışmadan bu yana sürüyor. Aynı yıl Patriot füzeleri Türkiye'ye getirilmiş, ancak Irak'tan net bir füze saldırısı olmamış, sadece tehdit sinyalleri alınmıştı. Saddam'ın tehditlerinin ardından, Patriotlar 20 Ocak akşamı tekrar İncirlik'e getirilmiş ve ateşe hazır hale gelmişti. Savaşın gergin günlerinde asılsız Scud füze ihbarı üzerine İncirlik'ten yanlışlıkla ateşlenen bir Patriot füzesi, hatanın fark edilmesi üzerine havada imha edilmişti. Bu imha sırasında Patriot füzesinden düşen parçalardan birinin isabet etmesi sonucu ise bir çocuk yaralanmıştı.

  Scud'a karşı Patriot

  Körfez savaşıyla gündeme gelen Scud füzelerinin değişik tipleri bulunuyor. Irak'ın Körfez Savaşı sırasında israil'e karşı kullandığı Scud-B füzeleri ‘Antik’ olarak niteleniyor. Bunlar 280-320 kilometre menzilli ve karadan karaya atılabiliyor, 800 kiloluk harp başlıkları bulunuyor. Scud-B füzelerine nükleer konvansiyonel ve kimyasal başlıklar takılabiliyor. Toplam ağırlığı 21 ton olan, 22 metre uzunluğunda, 1 ton ağırlığında başlıklar taşıyan füzelerin isabette 1 kilometreye kadar hata payı var. Irak, Sovyetler Birliği'nin 1965'te ürettiği bu füzeleri geliştirerek, daha uzun menzilli ancak imha gücü daha düşük ‘El Hüseyin’ ve ‘El Abbas’ füzelerini üretti. Sabit ve taşınabilir rampalardan fırlatılabilen Scud-B'ler, İran-Irak savaşında da kullanılmıştı. Scud-C'nin menzili ise 575 kilometre. 700 kilo ağırlığında harp başlığı bulunan füzenin isabet hatası bilinmiyor. Kuzey Kore yapımı bu füzelerden Irak'ın yanısıra Suriye'nin elinde 150 kadar bulunduğu tahmin ediliyor. Scud füzelerine karşı Patriotlar'la karşılık veriliyor. Scudlar'ı karşılayan ve etkisiz hale getiren Patriotlar, Adana'da hazır halde bekletiliyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı