GeriGündem Schüssel: Türkiye'ye profesyonelce davranacağız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Schüssel: Türkiye'ye profesyonelce davranacağız

AB Dönem Başkanı Avusturya'nın Başbakanı Wolfgang Schüssel, “Türkiye ile müzakerelere objektif ve profesyonelce başlayacaklarını” söyledi.

AB Dönem Başkanı Avusturya'nın Başbakanı Wolfgang Schüssel, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile Viyana'da düzenlediği ortak basın toplantısında, bir gazetecinin, “Dönem başkanlığınız sırasında Türkiye ile müzakereleri durdurmanız söz konusu olacak mı?” sorusuna, “Türkiye ile 3 Ekim öncesi çok yoğun tartışmalardan sonra müzakerelere başlanmasını kararlaştırdık. Bundan sonra da Türkiye ile çok objektif ve profesyonelce müzakerelere başlayacağız. Henüz başlamamış müzakereleri şimdiden durduracağız dememiz mümkün değil” yanıtını verdi.

Wolfgang Schüssel, müzakereler sırasında Türkiye'nin AB kriterlerini yerine getirip getirmeyeceğini titizlikle inceleyeceklerini belirterek, “Eğer herhangi bir konuda AB kriterlerine aykırı bir durum görürsek, o zaman tabii ki müzakerelere devam etmemiz mümkün olmayacaktır” dedi. AB Komisyonu Başkanı Barroso ise Türkiye konusundaki soruya yanıt vermeden, AB'nin yeni üyelerini anarken “Bulgaristan ve Romanya'nın da katılımıyla bundan sonraki sorunları sadece 25 değil, 27 üyeyle tartışmamız gerekiyor” ifadesini kullandı.

Barroso, AB'nin 2007-2013 yıllarına ait bütçesi ve birliğin mali sorunlarına ilişkin bir soru üzerine, “Parlamentonun kararını açıklamasından sonra kendilerinin de hazırladıkları raporu yayımlayacaklarını” bildirdi. 2006 yılının AB için “başarılı bir yıl olacağına inandığını” ifade eden ve gazetecilerle tüm AB üyesi ülke halklarının yeni yılını kutlayan Barroso, uzun yıllardan beri tanıdığı Avusturya Başbakanı Schüssel ve ekibinin AB dönem başkanlığında başarılı olabilmeleri için kendilerine tüm olanaklarıyla yardımcı olacaklarını söyledi.

SCHÜSSEL: “TÜRKİYE'DEKİ KUŞ GRİBİ VAKALARINI YAKINDAN İZLİYORUZ”

Schüssel, Türkiye'deki kuş gribi vakalarından endişe duyduklarını belirterek, Komisyon üyeleriyle bugün yaptıkları toplantıda konuyu ele aldıklarını ve AB Komisyonu'nun Türkiye'ye bir uzman ekibi göndererek, gelişmeleri yakından izlemesini kararlaştırdıklarını kaydetti. Wolfgang Schüssel, AB sağlık bakanlarının da Pekin'de 17-18 Ocak'ta yapılacak uluslararası bir konferansta kuş gribiyle mücadele konusunu ele alacaklarını bildirdi.

“İSTİHDAM SORUNUNU KİLİT SORUN”

Avusturya'dan önce dönem başkanlığı yapan Lüksemburg ve İngiltere'nin AB için yaptıkları olumlu çalışmalara teşekkür eden Schüssel, “Biz de Lüksemburg ve İngiltere'nin attığı sağlam temeller üzerinde çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Schüssel bir soru üzerine, dönem başkanlığı sırasında “istihdam sorununu kilit sorun olarak kabul edeceklerini” ifade ederek, “Küçük ve orta ölçekli işletmeler birer iş makinesidir. Bu işletmelerin desteklenmesiyle milyonlarca kişiye istihdam olanağı yaratabiliriz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle