Gündem Haberleri

  Schüssel’den Erdoğan'a: İmtiyazlı ortaklık iddiamız yok

  Ankara/Dublin (Ajanslar)
  02.10.2005 - 13:44 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan Avusturya Başbakanı Schüssel ile dün yaptığı telefon görüşmesini aktarırken, Schüssel’in, "İmtiyazlı ortaklık gibi bir iddiamız yok. 17 Aralık’ta ne dediysek o, 17 Aralık’ta verdiğimiz sözün arkasındayız" dediğini anlattı.

   Avusturya’yı iknaya İngiliz desteği

   

  TBMM’nin dünkü açılış resepsiyonuna katılan Başbakan Erdoğan, ilk olarak Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi ile bir süre sohbet etti. Büyükelçi’ye bugün Avusturya Başbakanı Schüssel ile telefonla görüştüğnü anlatan Erdoğan, Schüssel’in kendisine, "İmtiyazlı ortaklık gibi bir iddiamız yok. 17 Aralık’ta ne dediysek o, 17 Aralık’ta verdiğimiz sözün arkasındayız" dediğini söyledi.

   

  Telefon görüşmesinin olumlu olduğunu, aksi, ters bir şey olmadığını dile getiren Erdoğan,temennisinin bu şekilde devam etmesi olduğunu ifade etti. Erdoğan, Avusturya Büyükelçisi’ne, Avusturya’da yapılacak yerel seçimleri de anımsatarak, "Bir daha böyle siyaset yaparsanız yanarsınız" dedi.

    

  Resepsiyonda, AB Türkiye Temsilcisi Kreschmer ile de bir süre sohbet eden Erdoğan ile Kreschmer arasında şu diyalog yaşandı:

    

    "Erdoğan: Haziran’daki müzakere çerçeve belgesine malum zorluklara rağmen olumlu bakıyoruz. İkinci maddede ufak oynama var, onların olmaması lazım.

    Kreschmer: Sonuçta hepsi kalkacaktır, bu tarihi fırsatı kaçırmamak gerekir.

    Erdoğan: Öyle kelimeler var ki insanhı öldürür. Biz gerekenlerin hepsini yaptık.

    Kreschmer: Müzakere açılmasın diyen hiç bir ülke yok.

    Erdoğan: Müzakereleri açalım da nasıl açacağımız çok önemli. Çerçeve belgesi bizim aynı zamanda yol haritamız, onun için bu yol haritası çok önemli.

      Kreschmer: Bu bir çok yönden sizin lehinize yorumlanabilecek şekilde kelimeler içeren bir metin. Herhangi bir tarihe kadar bağlayıcılığı yok. Esnek yorumlanabilecek bir metin."

   

  İRLANDA BAŞBAKANI AHERN: MÜZAKERELER YARIN BAŞLAMALI”
    
  Bu arada İrlanda Başbakanı Bertie Ahern, Türkiye ve AB arasındaki müzakerelerin yarın başlamasına destek vererek, “Yeni önkoşullar koymak için çok geç olduğunu” söyledi.
    
  Ahern, Sky News televizyonuna yaptığı açıklamada, “Bugün yeni önkoşullar konulmasından yana değilim. Türkiye ile müzakereler belirlediğimiz gibi 3 Ekim'de başlamalı” dedi.
    
  Başbakan Ahern, AB dışişleri bakanlarının, AB ve Türkiye arasında yürütülecek müzakerelerde yol haritasını oluşturan Müzakere Çerçeve Belgesi'ni görüşmek üzere bu akşam Lüksemburg'da yapacakları toplantıda bir sonuca ulaşılacağını umduğunu da belirtti.

   

  YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI MOLİVYATİS: TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE AB ÜYELİĞİ İÇİN TARİHİ BİR FIRSAT VAR
    
  Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis, “Türkiye'nin önünde AB üyeliği konusunda tarihi bir fırsat olduğunu ve bu fırsatın kaçırılmasının hata olacağını” söyledi.
    
  Molivyatis, Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesindeki demecinde, Türkiye'nin AB üyeliği konusuna değinerek, “Türkiye'nin bu konudaki iç ve dış engelleri aşması gerektiğini” belirtti.
    
  Yunanistan'ın da tam üyelik öncesindeki süreçte benzer sorunlarla karşılaştığını kaydeden Molivyatis, “Ancak Yunanistan'daki bugünkü gerçekler ve çevremizdeki gelişmeler, o zaman bu fırsatı kaçırmış olsaydık ne kadar büyük bir hata yapmış olacağımızı gösteriyor” dedi.
    
  Molivyatis, demecinde ayrıca, “Türkiye'nin 3 Ekim tarihinde müzakerelere başlamasının, Türkiye-AB ilişkileri ve tüm bölge için olduğu kadar Türk-Yunan ilişkileri açısından tarihi bir dönüm noktası olacağını” kaydetti.
    
  Atina'nın bu süreçte veto kullanması olasılığıyla ilgili soruyu yanıtlayan Molivyatis, “Böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, çünkü Yunanistan'ın bu konudaki tüm beklentilerinin karşılandığını” söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı