GeriGündem Schröder: AGSP NATO'ya alternatif değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Schröder: AGSP NATO'ya alternatif değil

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikasının (AGSP) NATO`ya alternatif olmadığını, Atlantik ötesi ittifakın güçlendirilmesine yönelik olduğunu söyledi.

Başbakan Schröder, bugünkü meclis oturumunun açılışında, Belçika`nın Laeken kentinde yapılacak Avrupa Birliği (AB) zirvesi ile ilgili olarak bir hükümet açıklaması yaptı.  

Almanya`nın, 11 Eylül`den sonra uluslararası alanda büyüyen sorumluluğunun bilincine vardığına işaret eden Schröder, ``Bu nedenle Almanya, AB dönem başkanlığı sırasında, Bosna-Hersek ve Kosova`daki savaşlardan edindiği tecrübeler ile ortak bir Avrupa güvenlik ve savunma politikası oluşturmaya karar vermiştir`` şeklinde konuştu.  

Schröder, ABD`deki saldırılardan sonra Birleşmiş Milletler`in (BM)güçlendiğine dikkati çekerek, ``Bu zaten AB ortak dış politikasının hedeflerinden biriydi`` dedi. Hükümet açıklamasında, Avrupa vizyonunu anlatan Schröder, Avrupa Komisyonu`nun yürütme organı olarak güçlendirilmesini, Avrupa Konseyi`nin de yasama organı olarak görev yapmasını istedi.  

Ulusal parlamentoların da diğer AB kurumları gibi güvenlik ve savunma politikasını denetleyen güçlü bir yere sahip olması gerektiğini söyleyen Schröder, vatandaşlık haklarının da açık bir şekilde ifade edildiği anayasanın oluşturulmasından yana olduğunu söyledi.  

Başbakan Schröder, AB ülkelerinde geçerli olması önerilen ortak tutuklama emrinin teröre karşı mücadelede taşıdığı öneme değinerek, İtalya`nın da bu karara katılması çağrısında bulundu.  

Bu konuların yanı sıra Ortadoğu sorununun da Laeken`deki zirvede ele alınacağını söyleyen Schröder, Ortadoğu sorununa çözüm aranırken bir yandan İsrail`in mevcudiyetinin tanınması ve güvenliğinin sağlanması, diğer yandan da Filistin`e kendi kaderini tayin etme hakkıverilmesi gerektiğini vurguladı.  

Almanlar için İsrail`in varolma hakkının pazarlık konusu yapılamayacağını belirten Schröder, Filistin lideri Yaser Arafat`ın Filistin özerk bölgelerindeki terörist yapılanmayı sona erdirmesinin şart olduğunu kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle