Gündem Haberleri

  Schily: AB Anayasası'nda İslam'a atıf yapılmalı

  Hürriyet Haber
  30.10.2003 - 17:54 | Son Güncelleme:

  ''Avrupa'da Toplumsal Uyum Faktörü ve Akdeniz'de Barış Aracı Olarak Dinlerarası Diyalog Konferansı'' için Roma'da bulunan Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily, AB Anayasası'nda Hıristiyan kökenlerin açıkça vurgulanması durumunda, aynı şekilde İslamiyet'e de atıfta bulunulması gerektiğini söyledi.

  Konuk bakanların aile fotoğrafı çektirmelerinin ardından, öğle yemeğinden sonra gazetecilere kısa bir açıklama yapan Schily, AB Anayasası'nda Avrupa'nın Hıristiyan kimliğinin de açıkça vurgulanmasına ilişkin tartışma çerçevesinde farklı bir öneriyi dile getirdi. Schily, AB Anayasası'nın giriş bölümüne dinsel bir atıf söz konusu olacaksa, bunun İslamiyet'i de içermesi gerektiğini savunarak şunları söyledi:

  ''Ben Avrupa Birliği Anayasası'nın giriş bölümünde Yahudi ve Hıristiyan kökenlere atıfa da yer verilmesinden yanayım. Ancak, orada İslamiyet'in de anılması gerektiğini düşünüyorum. Zira, Avrupa medeniyetinin teşekkülünde İslam'ın da etkisi söz konusu. Dolayısıyla,Avrupa Anayasası'nın giriş bölümünde tek tanrılı her üç dine de atıf yapılmalı.''

  Öte yandan, Roma'daki Dinlerarası Diyalog Konferansı'nda Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın da bir konuşma yapması bekleniyor. İtalya İçişleri Bakanı Beppe Pisanu'nun açılış konuşmasıyla başlayan konferansın sabahki oturumunda konuk bakanlar, toplantıya çağrılmış olan beş dini yetkilinin bildirilerini dinlediler. Konferansta Hıristiyanlık adına Katolik Toledo Başpiskoposu Antonio Canizares Llovera, Anglikan Sn. Albans Piskoposu Christopher Herbert ve OrtodoksAcaia Piskoposu Athanasios Chatzopoulos konuşurken, Museviler adına Almanya Yahudileri Merkez Konseyi Başkan Yardımcısı Charlotte Knobloch, Müslümanlar adına ise Paris Camii İmamı Delil Bubekir konuştu.

  Konferansın öğleden sonraki oturumunda ise katılımcı bakanların konuşması öngörülüyor. Bu çerçevede dinlerarası diyalog konusunda Devlet Bakanı Prof. Mehmet Aydın'ın da söz alıp konuşması bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı