Gündem Haberleri

  SÇG’ye destek emri

  Hürriyet Haber
  24.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümetle ordu arasında irticayla mücadele konusundaki görüş ayrılıkları gideriliyor. Genelkurmay Başkanı Karadayı, BÇG'ye ‘‘SÇG'nin çalışmalarına her türlü desteğin verilmesi’’ emrini verdi. SÇG yetkilileri de bu destekle daha hızlı çalışacaklarını bildirdiler.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, irtica ile ilgili faaliyet gösteren ordu birimleri ve Batı Çalışma Grubu'na, Başbakanlık bünyesindeki Sivil Çalışma Grubu (SÇG)'ye ‘her türlü desteğin’ sağlanması talimatını verdi. Karadayı, talimatında, ‘‘Gidin oraya, her desteği verin. Ne yapacaksanız orada yapın. Ama siz de izlemeyi hiçbir şekilde ihmal etmeyin’’ dedi.

  SÇG yetkilileri, bu desteğin kurulun çalışmalarını hızlandıracağını belirterek, irtica ile mücadelenin yürütülmesi için her kuruma görev düştüğünü kaydettiler. İrtica ile mücadelede alınan kararları özerk kuruluşlar da dahil, tüm kamu kurumları en kısa sürede yerine getirecek. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, irtica ile mücadele konusunda bundan sonra izlenecek politika şöyle olacak: Milli Güvenlik Kurulu, mücadelenin ana politikasını belirleyecek. Ordu izleyecek. SÇG, kararları uygulamaya koyacak. Tüm kurumlar da SÇG'den gelen talimatları anında yerine getirecek. Yargının daha hızlı işlemesi için önlem alınacak.

  SÇG TAM DESTEKTEN MEMNUN

  SÇG'nin, irtica ile mücadeleyi tüm kurumlarla ve belli bir plan içinde yürütmeyi sağlayacağını anlatan SÇG yetkilileri, SÇG'nin sanılandan daha etkili sonuçlar aldığını belirttiler. Bir yetkili şu açıklamayı yaptı:

  ‘‘Belki çalışmalarımız eksik yansıyor olabilir. Ama biz işimizi yapıyoruz. Örneğin kurallara uygun olmayan Kuran kursları üzerinde büyük bir etkinlik sağladık. Kapatılan bu tür kursların sayısı bini aştı. Diyanet İşleri Başkanlığı denetiminde olanlara bir şey yapmıyoruz. Onlar kurallara uygun.’’

  TAŞLAR YERİNE OTURMUŞTUR

  İrticai faaliyet içinde olan kamu personeliyle ilgili, ‘Yapılabilecekler yapılıyor’ bilgisini de veren yetkililer, ‘‘Hukuk içinde kalarak bunlar etkisiz konuma getiriliyor. Bunların sayısını tam olarak vermek mümkün değil. Ama çok büyük oranda bu operasyon tamamlandı. En iyi biz biliyoruz ki; bu mücadele inanmayan bürokratlarla yapılamaz’’ dediler. Hükümet ile ordu arasında irtica ile mücadele konusunda en ufak bir ihtilaf bulunmadığını da kaydeden aynı yetkililer, ‘‘İrticanın TSK'nın görev alanından çıkıp ilgi alanına girmesi doğru bir tanımdır. Görev, silahlı mücadele demektir. İlgi ise takibi anlamına gelir. Artık bir yetki karmaşasından söz edilemez. Taşlar yerine oturmuştur’’ dediler.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı