Gündem Haberleri

  Scania serisini yeniledi

  Mustafa KÜÇÜK/ STOKHOLM
  21.04.2004 - 01:26 | Son Güncelleme:

  Scania, yeni R serisi kamyonunu tanıttı. Yeni R serisinde kullanılan hafif komponentler ve yeni arka süspansiyon, aracın ağırlığını 270 kg azaltmış. Ayrıca, yakıt tüketimi, geliştirilen aerodinamik ve yardımcı motor parçalarının daha efektif kullanımı sayesinde yüzde 3 oranında iyileştirilmiş.

  Yeni R serisinin ön dizaynı Scania'nın kimliğini güçlendiriyor. Güvenli sürüşü destekleyen, birçok özelliği ile yeni kabin içi dizaynı, aynı zamanda sürüş keyfi de sunuyor. Yataklı kabinler üç farklı yükseklik seçeneği ile mevcut. Yeni yüksek özellikli, yüksek kabin, standart kabin ile üstün Topline kabin arasında bir kabin. Yarı düz zemin, kabin içi alanı arttırıyor. Bazı modellerde opsiyonel olarak Elektronik Denge Kontrolü (ESP) sunuluyor. Euro 3 motor seçeneklerine ek olarak, 420 bg Euro 4 motor Eylül 2004'ten itibaren pazara sunuluyor.

  Scania, yeni R Serisi'ni tüm detayların kalitesinden emin olmak için kapsamlı çalışmalar yapıldıktan sonra pazara sunmuş. Gerek üründe gerekse üretim hattında kaliteyi garanti etmek için geçen yılın eylül ayından itibaren Scania, 600 adet R Serisi araç üretmiş. Bu araçlar, tüm tedarikçilerden gelen üretim parçaları kullanılarak üretim spesifikasyonlarına uygun şekilde üretilmişler. Bu süre yeni R Serisi'nin üretiminin aşamalı olarak arttırılması için kullanılmış. Müşteri araçlarının üretimi, Nisan ayında Södertalje İsveç'te ardından Mayıs ayında Zwolle, Hollanda ve Haziran'da Angers Fransa'a başlayacak.

  Önümüzdeki yıl, R Serisi'ni yeni araç yelpazesinde diğer modeller takip edecek. Scania'nın toplam üretim kapasitesini daha verimli kullanabilmek için Brezilya'daki üretim hattı mevcut araç yelpazesindeki farklı modelleri üretecek şekilde genişletilmiş. Scania'nın denenip onaylanmış 11, 12 ve 16 litrelik motorları S Serisi'nin aktarma organlarının temelini oluşturuyor. Yeni Euro 4 motorun yanı sıra 16 litrelik V8 motorun 500 beygir gücüne yükseltilmiş yeni bir versiyonu var. Şanzıman seçenekleri değişmemiş, ancak Opticruise ve Retarder kontrol sistemi yükseltilmiş.

  Kamyon akvaryum oldu

  Scania'nın Stokholm'deki fabrikasında düzenlenen dünya lansmanına katılanlar girişte bir sürprizle karşılaştı. Toplantı salonunun önüne eski bir Scania yerleştirilmiş ve kokpiti özel bir çalışma sonucunda akvaryuma dönüştürülmüş. Akvaryumun içine de İsveç'in milli renkleri olan sarı lacivert balıklar konulmuş. Katılımcılar bu ilginç akvaryumun önünde fotoğraf çektirmek için birbirleriyle yarıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı