GeriGündem SBS sonuçları açıklandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SBS sonuçları açıklandı

Ortaöğretime yerleştirme sistemine göre, yerleştirme sonuçları saat 00.00 itibarıyla "www.meb.gov.tr" internet adresinden açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, ortaöğretime yerleştirme sistemi çerçevesinde 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı seviye belirleme sınavının 8 Haziran 2013'te yurtiçi ve yurtdışı sınav merkezlerinde gerçekleştirildiği hatırlatıldı. Sonuçların 12 Temmuz 2013 tarihinde açıklandığı belirtilerek, 15-29 Temmuz 2013 tarihleri arasında da tercihlerin alındığı belirtildi.

Açıklamada, öğretime yerleştirme sistemi çerçevesinde yerleştirme işlemlerinin öğrencilerin genel başarı sıraları ve yüzdelik dilimlerini gösterir şekilde açıklanan Ortaöğretime Yerleştirme Puanı'na göre gerçekleştirildiği kaydedildi. Birinci yerleştirme sonuçlarının 6 Ağustos 2013 saat 00.00 itibariyle "www.meb.gov.tr" internet adresinden yayımlanmaya başlanacağı duyuruldu.

Öğrenciler, TC kimlik numarası ve doğum tarihiyle sonuç bilgilerini bu adresten öğrenebilecek.

Anadolu liselerinde boş kontenjan sayısı 5 bin 2536 Ağustos 2013e-postaMilli Eğitim Bakanlığı, SBS sonuçlarına göre yapılan ortaöğretime yerleştirme ile ilgili sayısal verileri açıkladı. Buna göre devlet okullarında toplam 14 bin 291, özel okullarda ise 21 bin 226 boş kontenjan var. Fen liseleri kontenjanlarını doldururken, Anadolu liselerinde 5 bin 253 kontenjan boş kaldı.Milli Eğitim Bakanlığı, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre 2013 ortaöğretime yerleştirme ile ilgili sayısal verileri açıkladı. Buna göre Anadolu liselerinde 5 bin 253, Anadolu öğretmen liselerinde 43, mesleki ve teknik ortaöğretim liselerinde 8 bin 779, Anadolu imam hatip liselerinde 216, özel okullarda 21 bin 226, devlet okullarında 14 bin 291 kontenjan boş kaldı. Fen liselerinin ise kontenjanları doldu.

2013 Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi kapsamında 688 bin 208 kontenjandan 35 bin 517’si boş kaldı. 624 bin 449 öğrenci SBS sonuçları doğrultusunda yaptığı tercihlerle herhangi bir ortaöğretim kurumuna asil listeden yerleşti. 1 milyon 127 bin 211 öğrencinin girdiği SBS sonuçlarına göre tercih yapan aday sayısı 904 bin 114 oldu.

Kayıt süreci nasıl işleyecek?

Milli Eğitim Bakanlığı ayrıca, Ortaöğretime Yerleştirme Puanı’na (OYP) yapılan yerleştirme sonuçlarına göre asıl ve yedek kayıt dönemleriyle ilgili bilgi verildi.

Yerleştirme işlemleri sonucunda bazı öğrencilerin sadece asıl, bazılarının hem asıl hem de yedek olarak, bazı öğrnecilerin ise sadece yedek olarak, bir kısım öğrencinin ise hiçbir tercihine yerleştirilmemiş olabileceği ifade edilerek, yapılacak yerleştirme sonucunda adayların birden fazla tercihine yedek abileceği bildirildi.

Asıl ve yedek kayıt döneminde velilerin https://e¬okul.meb.gov.tr adresindeki “Veli Bilgilendirme Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirileceği belirtilerek, velilerin belirtilen internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerektiği, ayrıca isteyen velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçlarının bildirileceği hatırlatıldı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, SBS ile yerleşen ve hiçbir tercihine yerleşemeyen adayların izlemesi gereken yol ise şöyle anlatıldı:

12-16 Ağustos arasında kayıt yaptırmayanlar hakkını kaybedecek

Tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenci, 12–16 Ağustos tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecek. Asıl listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12–16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17:00’ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybedecekler.

Boş kontenjanlara yerleştirmeler 16 Ağustos’tan itibaren

Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 16 Ağustos 2saat 19.00’dan itibaren boş kalan kontenjanlara yedek listeden yedeklik sırası dikkate alınarak kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecek. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilecek.
Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırmak zorunda. Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını kaybedecekler.

Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi, 26 Ağustos saat 17.00’ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. 19–26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19.00’da açıklanacak.

26 Ağustos saat 19.00 itibariyle kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 29 Ağustos saat 17.00’ye kadar devam edecek. Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, verilen kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybederler. Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşecek.

Yapılan yerleştirmeler sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği halde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabilecekler.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okulların açık kalan kontenjanlarına Ortaöğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yolu ile 9-16 Eylül 2013 tarihleri arasında “2013 Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu”na göre öğrenci alınacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle