Gündem Haberleri

  SBS’de özel okullar fark attı

  İSTANBUL / ANKARA / DHA
  11.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fen, Anadolu ve Meslek Liseleri’nde öğrenim görmek isteyen ilköğretim 8’inci sınıf öğrencileri için yapılan SBS sonuçları açıklandı.

  Sıralamada ilk üçe giren sekiz öğrenci de özel ilköğretim okullarından mezun. Sınavda 500 tam puan alarak, birinci olan üç öğrenci İstanbul, Ankara ve Malatya’dan çıktı. 67 öğrenci bütün soruları doğru yanıtladı.

  SEKİZİNCİ sınıf Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına özel ilköğretim okullarından mezun olan öğrenciler damgasını vurdu. Sınavda 500 tam puan alarak, birinci olan üç öğrencinin de İstanbul, Ankara ve Malatya’daki özel okullardan çıkması dikkat çekti. Birinciliği İstanbul Üsküdar Özel Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulu’ndan Cansu Güngör, Ankara Özel Yenimahalle Pınar İlköğretim Okulu’ndan Yahya Ertuğrul Geçkil ve Malatya Yeşilyurt Özel Rahime Batu İlköğretim Okulu’ndan Melih Altay paylaştı.

  978 bin öğrenci barajı geçti

  Yılsonu Başarı Puanları’da değerlendirmeye katılarak oluşturulan sınıf puanlarına dayalı olarak ortaya çıkan Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP) sonucuna göre 8’inci sınıflarda sınava katılan 1 milyon 11 bin 211 öğrenciden 978 bin 61’i 196 puan barajını geçerek tercih yapma hakkı kazandı.

  Davranış puanı yok

  OYP, sistemine yeni geçilmiş olması sebebiyle öğrencilerin iki yıllık performansları yansıtıldı. Daha önce sistemde yer alan Davranış Puanı’da, Danıştay’ın “hukuka aykırı” bularak yürütmeyi durdurması kararı nedeniyle değerlendirme dışı tutuldu. MEB’den, Nimet Çubukçu imzasıyla yapılan yazılı açıklamaya göre, SBS’ye ilişkin bilgiler şöyle:

  Tercihler 13-17 Temmuz’da

  “Açıklanan OYP’ler, öğrencilerimizin 7’nci ve 8’inci sınıflarda aldıkları SBS ve Yılsonu Başarı Puanları’nın kılavuzda belirtilen hesaplama biçimine uygun olarak hesaplanmasıyla elde edilmiştir. OYP’den 196 ve daha üstü puan alarak tercih yapma hakkı elde eden öğrencilerimizin velileri, 13 Temmuz Pazartesi gününden itibaren 17 Temmuz akşamına kadar, http://www.meb.gov.tr, veya http://e-Okul.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak bir defalık 12 okul tercihi yapacaklardır.”

  TIP okumak istiyorum

  Türkiye 2’ncisi olan Isparta Özel Altınbaşak İlköğretim Okulu öğrencisi Burak Şahinoğlu “Bugünü yaşamamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Büyük mutluluk yaşıyorum. Gururlandım. Sadece okulda ve dershanede değil evde de tekrarlar yaptım. İleride daha çok Türkiye dereceleri elde etmek istiyorum. En sonunda da tıp okumak istiyorum” dedi.

  Öte yandan Türkiye 3’üncüsü olan Mudanya Özel Emine Örnek İlkokulu öğrencisi Cansu Yavaşcaoğlu, geçen yıl 1 fen sorusunu yapamadığı için Türkiye birinciliğini kaçırdığını anlatırken sınava hazırlanırken, çözdüğü test başına ailesinden para aldığını söyledi.

  OYP ne işe yarıyor

  Ortaöğretim Yerleştirme Puanları (OYP) öğrencilerin Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler ile diğer meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla kullanılıyor. İşte öğrencilerin bu puanla yerleşeceği diğer okullar:

  Anadolu Teknik Liseleri, Anadolu Meslek Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Anadolu Sağlık ve Sağlık Meslek Liseleri, Adalet Meslek Liseleri, Anadolu Tarım ve Tarım Meslek Liseleri, Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek Liseleri, Özel Fen Liseleri, Anadolu Lisesi Programı uygluayan Özel Liseler ile Özel Meslek Liseleri ve Özel Fen ve Teknoloji Lisesi.

  Puanlar nasıl hesaplanıyor

  İki yıldır yapılan Seviye Belirleme Sınavı’na ilk olarak ilköğretim yedinci sınıf öğrencileri geçen yıl girdi. Öğrencilerin sınavda yaptıkları sorulara göre elde ettikleri sınav puanı, okulda aldıkları puanla birleştirildi. Her ikisinin de ortalaması alınarak öğrencinin sınıf puanı oluşturuldu.
  Sekizinci sınıfta da girdikleri sınavda aynı işlemler yapıldı. Daha sonra öğrencinin ilköğretim 7’nci sınıfta aldığı sınıf puanının yüzde 40 ile, 8’inci sınıfta aldığı sınıf puanının yüzde 60’ının ortalaması alınarak Ortaöğretim Yerleştirme Puanı oluşturuldu. Davranış puanı geçen yıl mahkeme kararı ile kaldırıldığı için bu puanlara eklenmedi.

  Gelecek yıl ise ilköğretim 6, 7 ve 8’inci sınıfların tüm ortamaları dikkate alınarak yerleştirme yapılacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı