Gündem Haberleri

  Sayıştay ve TBMM arasında büyük kavga

  A.A
  11.10.2011 - 12:14 | Son Güncelleme:

  Sayıştay'ın TBMM Başkanlığı'na yaptığı milletvekillerine fazla maaş uyarısına TBMM Başkanlığı'ndan cevap geldi: '1984'ten bu yana Anayasa ile ilgili kanun hükümleri gereğince yapılan düzenli denetimler sonucunda ödemelerde hiçbir yanlışlık bulunmamıştır.'

  TBMM Başkanlığı, milletvekili maaşları ile ilgili Sayıştay raporuna ilişkin, “1984'ten bu yana Anayasa ile ilgili kanun hükümleri gereğince yapılan düzenli denetimler sonucunda ödemelerde hiçbir yanlışlık bulunmamıştır. Milletvekili maaşlarının fazla hesaplandığı iddiasının bu yıl gündeme getirilmesi anlaşılamamıştır” açıklamasını TBMM Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, bazı basın organlarında “milletvekili maaşları” ile ilgili yer alan haberler üzerine açıklama yapma gereği görüldüğü ifade edildi.

  SAYIŞTAY: VEKİLLER 3 BİN TL FAZLA MAAŞ ALIYOR

  Açıklamada, milletvekili aylıklarının Anayasa'nın 86. maddesinde ödenek ve yolluk olmak üzere düzenlendiği, bu ödenek ve yolluk miktarının 657 sayılı Devlet Memuru Kanunu'ndaki en yüksek devlet memuru maaşına endekslendiği kaydedildi. Bu uygulamanın en yüksek devlet memuru olan Başbakanlık Müsteşarının, kadro karşılığı sözleşme statüsüne geçtiği 1984 yılından bugüne uygulandığına işaret edildi.

  Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  “Seçilmiş milletvekili aylıklarının bürokrasiye endekslenmiş olması ayrı bir tartışma konusu olup, demokrasimizin nasıl bir vesayet altında olduğunun açık bir delilidir.

  Ayrıca, 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu'nun uygulamaya başlandığı 2006 yılından bu yana her yıl düzenli olarak aynı Sayıştay uzman denetçilerince TBMM harcamaları denetlenmiş ve konuya ilişkin hiçbir olumsuzluk belirtilmemiştir. 1984'ten bu yana Anayasa ile ilgili kanun hükümleri gereğince yapılan düzenli denetimler sonucunda ödemelerde hiçbir yanlışlık bulunmamıştır. Ayrıca, milletvekili maaşlarının fazla hesaplandığı iddiasının bu yıl gündeme getirilmesi anlaşılamamıştır. Milletvekillerine ve Meclise karşı oluşan olumsuz bakış açısının bertaraf edilmesi amacıyla söz konusu denetimi yapan Kurumca kamuoyuna ivedilikle bilgilendirici bir açıklama yapılması zaruridir.”

  ÇİÇEK: HAKSIZ SUÇLAMAYI KABUL EDEMEM

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bazı gazetelerde yer alan Meclisin milletvekillerine “ayda 3 bin TL fazla ödeme yaptığına” ilişkin haberleri değerlendirirken, “Haksız suçlamayı kabul edemem. Sayıştay Başkanıyla konuyu görüşeceğim” dedi.

  Çiçek, bazı gazetelerde yer alan Meclisin milletvekillerine “ayda 3 bin TL fazla ödeme yaptığına” ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, “Haksız suçlamayı kabul edemem. Milletvekillerini birilerinin hakkını haksız yere aldı durumuna düşürmeye kimsenin hakkı yok” diye konuştu.

  Haberlerin, “milletvekillerini yersiz tartışmanın içine çeken”  nitelikte olduğunu belirten Çiçek, şöyle konuştu:

  “Meclisin hesapları Sayıştay tarafından denetlenmektedir. Meclis, bu konuda uzun zamandır düzenleme yapmadı. 2008'de neyse, 2009'da ve şimdi de durum aynıdır. Şimdi bu raporu imzalayan Sayıştay denetçilerinin bir kısmının daha önceki raporlarda da imzaları var. O zaman usulsüz ödeme yoktu da şimdi mi oldu?.  Sayıştay’daki arkadaşların raporlara imza koyarken dikkatli olması gerekir. Haksız ödeme varsa, daha önceki raporlarda neden yok? Bu konuyu Sayıştay Başkanıyla da görüşeceğim.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı