Gündem Haberleri

  'Sayın Öcalan' kavgası

  Hürriyet Haber
  11.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Torba yasa tasarısı görüşülürken, AK Partili Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, Hasip Kaplan’ın kürsüde konuştuğu mikrofonun sesini kapatarak, “40 bin kişinin katilinden söz ediyorsunuz. ‘Sayın’ diyemezsiniz” dedi. Bu atışmalardan sonra AK Partililer ile BDP’liler yumruk yumruğa birbirine girdi.

  TBMM'DE 'SAYIN ÖCALAN' YUMRUKLARI / WEB TV

  MİLLETVEKİLLERİ BİRBİRİNE GİRDİ / FOTO GALERİ

  TBMM’deki torba yasa tasarısı görüşülürken,  BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, öğrenci affı getiren düzenlemeden terör suçlarından mahkum olanların yararlandırılmamasının, “Abdullah Öcalan’a da üniversiteye dönüş yolu açılacağı korkusundan” kaynaklandığını savundu. Kaplan’ın, “İlk kosterle İmralı’ya gidecek olan avukatlara söyleyeceğim, Sayın Öcalan’dan ‘üniversiteye dönmeyeceğine’ dair belge isteyeceğim” sözleri tartışmanın fitilini ateşledi. Birleşimi yöneten AK Partili Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, Hasip Kaplan’ın kürsüde konuştuğu mikrofonun sesini kapatarak, “40 bin kişinin katilinden söz ediyorsunuz. ‘Sayın’ diyemezsiniz” dedi. Birbirlerine “haddini bil” diye bağıran Yakut ile Kaplan tartışırken, AK Partililer ile BDP’liler arasında da karşılıklı atışmalar oldu. Kaplan, “Sayın Yakut siz sıkıyönetim savcılığı yaptınız, o kadar genci asan Kenan Evren’e ‘sayın’ dediniz. Komisyon Başkanınız Ahmet İyimaya avukatlığını üstlenmiş. Öcalan’da benim müvekkilim. O nedenle sayın derim” diye konuştu.

  Bize göre terörist değiller

  BDP’li Sırrı Sakık da, “Siz terörist diyorsunuz biz demiyoruz, onlar bizim çocuklarımız kardeşlerimizdir, Kürt sorunu bir terör değil hak ve adalet sorunudur. Sizin terörist dediğiniz insanlarla şu an belki de devlet görüşmeler yapıyor” dedi. Yakut, Sakık’a, “Kürt meselesi size bırakılacak kadar basit bir mesele değil, herkesin meselesidir ve bu sorun çözülecek. Ama tehditle çözülmez” diye yanıt verince, Kaplan da “Sıkıyönetim savcısı” benzetmesinde bulunduğu Yakut’u istifaya çağırdı.

  Yumruklar konuştu

  AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Sakık’ın eski bakan Kürşat Tüzmen’e yönelik, “paralı asker” suçlamasına tepki göstererek, “Milletin vekiline paralı asker diyecek kadar küçülemezsiniz, aşağılayamazsınız, çukura düşemezsiniz” dedi. Kaplan, “Seni deftere kaydettim, o lafı yedireceğim sana” diye bağırırken, Sakık da, “alçak, aşağılık adam” diye bağırarak Canikli’nin üzerine yürüdü. Araya giren AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Canikli’ye ulaşmak isteyen Sakık’ın itmesi üzerine salonun ortasındaki çiçek saksısının üzerine düştü. AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ise Sakık’ın boğazına sarıldı. Sakık ile Erdoğan arasında yumruklaşmalar yaşandı. Yakut kavga üzerine oturuma ara verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı