GeriGündem 'Sayın Öcalan' için fezleke Meclis yolunda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  109
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Sayın Öcalan' için fezleke Meclis yolunda

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında "Sayın Öcalan" sözünü kullandığı gerekçesiyle Ankara Başsavcılığı'nın verdiği takipsizlik kararını kaldırmasının ardından gözler Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na çevrildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hikmet Önen’in Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin takipsizlik kararını kaldırmasının ardından Başbakan Erdoğan ile ilgili fezlekeyi hazırlama çalışmasını sürdürdüğü öğrenildi. Savcılık kaynakları, Başsavcıvekili Önen’in Başbakan Erdoğan ile ilgili fezlekeyi önümüzdeki hafta içerisinde TBMM ye göndereceğini kaydetti.

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kaçmaz, takipsizlik kararını "zamanaşımı süresinin dolmadığı ve suç işlenip işlenmediğinin takdirinin de mahkemeye bırakılması gerektiği" gerekçesiyle kaldırmıştı. Takipsizlikte direnme hakkı olmayan Başsavcılığın, Erdoğan'ın dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle fezleke düzenleyip önümüzdeki hafta içerisinde TBMM'ye gönderileceği vurgulandı.

Başbakan Erdoğan'ın, Avrupa'da bir radyoda 2000 yılında yaptığı konuşmada Abdullah Öcalan'dan iki kez "sayın" ve şehitlerden de "kelle" diye söz ettiği ileri sürülmüştü. Bu sözü kullandığı gerekçesiyle Başbakan Erdoğan aleyhine 10 ayrı suç duyurusu yapılmış ve Ankara Başsavcılığı, TCK'nın "Suçu ve suçluyu övmek" başlıklı 215. maddesi uyarınca Erdoğan hakkında inceleme başlatmıştı.

Erdoğan'ın konuşmalarının yer aldığı kasetleri inceledikten sonra kararını oluşturan Başsavcılık, hem "söz konusu ifadelerin suç işleme kastıyla söylenmediği, dolayısıyla konuşmada suç unsurunun bulunmadığı" hem de zamanaşımının dolduğu hesabıyla Erdoğan hakkında takipsizlik kararı vermişti.

"SAYIN ÖCALAN" SÖZÜ İKİ YIL HAPİS CEZASI GEREKTİRİYOR

Ankara Başsavcılığı'nın takipsizlik kararına itiraz edildi. Bu itiraz da yasa gereği Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'nca incelenerek karara bağlandı. Başkanlık, Erdoğan hakkındaki takipsizlik kararını hem "Zamanaşımı süresi dolmamıştır" hem de "delillerin mahkemece takdir edilmesi gerekir" görüşleriyle takipsizlik kararını kaldırdı. Erdoğan hakkında yargılama gereğine işaret edilen karar, Başsavcılığa gönderilmişti. Fezleke hazırlanır ve dokunulmazlığı kaldırılırsa Başbakan Erdoğan iki yıl hapis cezası istemiyle yargılanacak.

HAKİMİN YARGILAMA YETKİSİ ALINDI

Öte yandan Başbakan Erdoğan hakkında verilen takipsizlik kararını kaldıran Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın yargılama yetkisinin Adalet Bakanlığı tarafından alındığı öğrenildi. Kaçmaz, İlçe Seçim Kurulu Başkanı olduğu için seçim sonuna kadar yargılama yetkisini kullanamayacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle