Gündem Haberleri

  Sayha Holding’in kaçak 3 yöneticisi yakalandı

  Ali GÜLER/KONYA, (DHA)
  10.10.2007 - 09:13 | Son Güncelleme:

  AVRUPA ve Türkiye’de 20 bine yakın kişiden yüksek kar payı vaadiyle para toplayan İslami sermayeli Sayha Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Erol Doğru ile 7 yönetici hakkında yerel mahkemenin ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla verdiği 5’er yıllık hapis ve 100’er bin YTL’lik para cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından 3 ay önce haklarında tutuklama kararı çıkarılan yöneticilerden 3’ü bugün polis tarafından yakalandı.

  Polisin koordineli çalışması sonucu sanıklardan Selahattin Genç ile Yücel Çiftçi Konya’da, Mehmet Emin Öge ise Ankara’da gözaltına alındı. Önce Genç ve Çiftçi ardından da Öge, gece yarası Konya Numune Hastanesi’ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. İşlemlerin tamamlanmasının ardından 3 yöneticinin, haklarındaki tutuklama kararının vicahiye çevrilerek Konya E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderileceği belirtildi.
  Hakkında tutuklama kararı çıkarılan yöneticilerden holding başkanı Erol Doğru’nun kardeşi Hasan Doğru, geçtiğimiz ay Afyonkarahisar’da yakalanarak tutuklanmıştı. Polis, başkan Erol Doğru ile diğer yöneticiler Tevfik Tığlıoğlu, Ali Sağlık ve Mehmet Kayakuş’u arıyor.

  SAYHA DAVASI

  Holdingzedelerin yüksek kar payı vaadiyle yatırdıkları paraları alamadıkları gerekçesiyle Sayha Holding aleyhine açtıkları dava, Ekim 2005’te Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı. Holding Başkanı Erol Doğru ve 13 yönetici, TCK’nın 158/1 maddesi gereği ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 5’er yıl hapis ve 100’er bin YTL para cezasına çarptırıldı. Yargıtay, kararı 4 Temmuz 2007’de Doğru’nun da aralarında bulunduğu 7 yönetici için onadı. Yargıtay 11’inci Ceza Dairesi, zaman aşımı başlangıç süresini genel kurulun yapıldığı 19 Aralık 1999 olarak kabul etti. Holding yönetiminde bu tarihten önce görev aldığı belirlenen diğer 7 yönetici, dosyaları zaman aşamına uğradığı için davadan ceza almadı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı