Gündem Haberleri

  Saygı nerede

  Mustafa KÜÇÜK / İSTANBUL
  07.08.2014 - 01:29 | Son Güncelleme:

  Alevi kanaat önderleriyle bir araya gelen Ekmeleddin İhsanoğlu, Başbakan Erdoğan’ın hiç saygı göstermediğini belirterek, “Türkiye 70 senedir seçimler yapıyor. Böyle laflar lakaplar. Böyle şeyler görmedi” dedi. İhsanoğlu, yarışın medenice olması gerektiğini söyleyerek, “Türkiye buna layık” değil diye konuştu.

  CUMHURBAŞKANI adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim kampanyasına girdikleri günden itibaren hiçbir şeye saygı gösterilmediğini belirterek, “En basit konuşma adabına saygı yok. Türk milleti şaşkınlık içerisinde” dedi. İhsanoğlu dün Alevi kanaat önderleriyle bir araya geldi. 40 dakika süren toplantıya İstanbul’daki Şahkulu, Karacaahmet, Garipdede ve Eriklibaba, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İstanbul Şubesi, Gazi Cemevi Vakfı, Samandıra Cemevi ile birlikte 20’ye yakın kanaat önderi ve dernek temsilcisi katıldı. İhsanoğlu, toplantı çıkışında, “Her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın başta vatandaşlarının yaşam hakkına, inanç hakkına ve hürriyetlerine, tüm insan hak ve hürriyetlerine saygı göstermesi gerektiğine inanıyorum” dedi. Bir gazetecinin, “Sayın Erdoğan’ın tanıtım filminin dini unsurları suiistimal ettiği gerekçesi ile yasaklandı. Siz dini unsurların gereğinden fazla kullanıldığını düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine ise İhsanoğlu, şunları söyledi:

  TÜRKİYE BÖYLE SÖYLEM GÖRMEDİ
  “Benim şahsi kanaatim seçim kampanyasına eski tabirle seçim sathi mahalline girdiğimiz günden itibaren ne laiklik, ne ahlak, ne adalet, ne eşitlik, ne hakkaniyet hiçbir şeye saygı yok. Hiç kimse hiçbir şeye saygı göstermiyor. En basit konuşma adabına saygı yok. Dine saygı nerede kaldı. Ben kaç defa Hucurât Suresi’ni okudum. ‘Alay etmeyiniz birbirinizle. Birbirinize hakaret etmeyiniz. Yalan söylemeyiniz. Bunu yaparsanız fasık olursunuz. Zalim olursunuz.’ Bizim referansımız bu ise eğer bu referanslara hiç kimse dikkat etmiyor. Türkiye tarihinde böyle söylem görmedi. Türkiye ilk defa seçim yapmıyor. Evet, ilk defa cumhurbaşkanı seçimi yapıyor ama nihayetinde seçimdir. Türkiye yarım asırdan daha ziyade 70 senedir seçimler yapıyor. Böyle laflar lakaplar. Saksı, monşer, sen şusun, sen busun, ben şuyum, ben buyum. Böyle şeyler görmedi Türkiye.

  PESPAYE, KÜSTAHÇA
  (Başbakan Erdoğan’ın ‘Bana Gürcü dediler. Çıktı bir tanesi affedersin çok daha çirkin şeylerle, Ermeni diyen oldu’ sözleriyle ilgili) İnsanlar kendi etnisitelerini tayin etme hakkına sahip değil ki. İnsan, babası anası neyse odur. Benim babam anam Türk. Ben bundan mutluyum. Ama başka türlü de olabilirdi. Yani dünyada 1000 tane farklı ırk var, millet var. Onların hepsi eşit insanlardır. Cenab-ı Allah bize Kuran-ı Kerim’de ‘Sizi değişik renklerde, değişik kabilelerde yarattık. Cenab-ı Allah nezdinde en iyiniz takva sahibi olanınızdır’ deniyor. Peygamber Efendimiz ‘Arap’ın Acem’e, Acem’in Arap’a üstünlüğü yoktur’ buyuruyor. Bu ifadeler çok ayıptır. Böyle insanlara ‘Sen şusun, ben buyum’ demek çok ayıptır. Türkiye buna layık değil. Bu yarışa başladığım zaman dedim ki medeni yarış olsun, çelebice olsun. Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst makamı olan cumhurbaşkanlığı için yarışıyoruz. O makama yakışır bir yarış yapalım. Böyle pespaye, küstahça, mahalle kavgalarına benzer bir şeye girmemek lazım. Türkiye bunu istemiyor. Türkiye buna layık değil. Buna layık olanlar başka bir yerde bu kavgaları yapsınlar, milletin önünde yapmasınlar.

  Alevilerle buluşma

  İSTANBUL’da 20’ye yakın Alevi kanaat önderi ve dernek temsilcisi, Ekmeleddin İhsanoğlu buluştu. Çıkışta, Karaağaç Dergâhı Başkanı Hüsniye Takmaz, şöyle dedi: “Türkiye’deki Alevilerin büyük bir çoğunluğunun Cumhurbaşkanımıza destek olduğunu biliyoruz. Olmaya da devam edeceğiz. Aleviler, demokrasi ışığını nerede görürlerse görsünler mutlaka o ışığa doğru koşarlar. O açıdan bizim, ülkede yaşayan yurttaşımızdan farklı olmak gibi bir derdimizin olmadığını, sadece Türkiye’de eşit yurttaş olarak yaşamak istediğimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettik. O açıdan kendisine yürekten destek verdiğimizi belirtiyoruz.”


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı