Gündem Haberleri

  Savunmaları sanatçılar yapsın

  Nurettin KURT - Fevzi KIZILKOYUN
  03.09.2013 - 01:00 | Son Güncelleme:

  103 sanıklı 28 Şubat davası dün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Avukat Celal Ülgen 2 TRT spikerinin, heyetle aynı kürsüde oturmasını eleştirdi. Ülgen, Balyoz davasında da iddianamenin TRT spikerlerince okunduğunu anımsattı ve “Orada, ‘Siz iddianameyi okumaya TRT’den spiker çağırdınız, biz de tiyatro sanatçılarını çağıralım, savunmayı onlara yaptıralım’ dedik. Herhalde Genco Erkal da buraya gelecek” diye konuştu.

  REFAHYOL Hükümeti’ni, 28 Şubat 1997 sürecinde devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın da bulunduğu 37’si tutuklu 103 sanığın yargılanmasına dün başlandı. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşması salondaki ses sisteminin arıza yapması nedeniyle 1 saat gecikmeli başladı. 1 numaralı sanık Karadayı, sağlık sorunları olduğu için duruşmaya gelmedi, avukatı mahkemeye rapor sundu. Dünkü duruşmada ilk olarak sanıkların tek tek kimlik tespitleri yapıldı. Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal dosyaya ulaşan belgeleri okudu. Köksal, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nin (MGK) 28 Şubat 1997’de yapılan MGK toplantısı tutanaklarını devlet sırrı olduğu için göndermediğini açıkladı. Köksal, “Bahse konu tutanakların devlet sırrı olup olmayacağına mahkemenin karar vereceğini” belirterek, MGK’ya yeni bir yazı yazıldığını kaydetti. Başbakanlık tarafından 54. hükümetin istifasına ilişkin dilekçe örneğinin de mahkemeye gönderildiğini bildirdi.

  ÜYE HÂKİME İTİRAZ

  Sanık avukatlarından Mustafa Bir, üye hâkimlerden Hakan Oruç’un soruşturma sırasında müvekkilinin nöbetçi hâkimlik sorgusuna katıldığını ve tutuklama kararı verdiğini belirterek, “Kanunda, soruşturma safhasında görev yapmış hakim yargılama safhasında yer alamaz hükmü var” dedi. Ancak mahkeme bu talebi reddetti.
  Sanık avukatlarından Ali Mehmet Kocaoğlu da 28 Şubat sürecine ilişkin daha önce takipsizlik kararı verildiğini belirtti. Davanın açılabilmesi için önce bu kararın kaldırılması gerektiğini belirten Kocaoğlu, “Bu karar kaldırılmadan dava açılmıştır. İddianame yoklukla mallüldür. Ayrıca anayasa ve kanunlar gereği, sanıkları yargılamada askeri mahkeme görevlidir. Ortada bir suç yoktur. Derhal beraat kararı verilmeli” dedi.

  TİMUR’UN FİLLERİNİ ANIMSATTI

  Avukat Celal Ülgen de sanıkların askeri mahkemede yargılanması gerektiğini ifade ederek, “Sanıkların üzerindeki üniformayı çıkarttığımız zaman ortada suç kalmayacaktır. Sonradan bir takım değişiklikler yapılarak asker kişilerin sivil yargıyla yargılanması, bu davanın sanıkları için geçerli olmayacak” dedi. İddianameyi okumak üzere görevlendirilen 2 TRT spikerinin, heyetle aynı kürsüde oturmasını eleştiren Ülgen, bunun, ceza usül hukuku açısından uygun olmadığını savundu. Ülgen, “Biz savunma avukatları olarak Cumhuriyet savcılarını kürsünün altına indirmeye çalışırken TRT spikerlerinin de kürsüye çıkması, doğrusu Timur’un filini bize anımsatmıştır” ifadesini kullandı. TRT spikerlerince iddianamenin okunmasının uzun bir zaman alacağını kaydeden Ülgen, daha önce Balyoz davasında da iddianamenin TRT spikerlerince okunduğunu anımsattı ve “Orada, ‘Siz iddianameyi okumaya TRT’den spiker çağırdınız, biz de tiyatro sanatçılarını çağıralım, savunmayı onlara yaptıralım’ dedik. Herhalde Genco Erkal da buraya gelecek” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı