Gündem Haberleri

  Savunma sanayi şirketlerinin yıldızı parlıyor

  Hürriyet Haber
  18.05.2008 - 14:28 | Son Güncelleme:

  Türk savunma sanayi şirketlerinin performansı giderek yükseliyor. Projeler kapsamında, Türk savunma sanayi şirketlerinin cirosu geçen yıl 2 milyar doları aştı.


  Savunma Sanayii Müsteşarlığının (SSM) 2007 yılı faaliyet raporunda, Türk savunma sanayi şirketlerine aktarılan projeler kapsamında toplam cirolarının; 2001 yılından itibaren düzenli artış göstererek, 2007 yılında 2 milyar 10 milyon dolar düzeyine ulaştığı açıklandı.
  Savunma sanayi sektörünün göstermiş olduğu bu performans ile ihtiyaçların yurtiçinden karşılanma oranı yüzde 41,6 seviyesine ulaştığı vurgulanırken, bu miktarın 2010 yılına kadar yüzde 50 düzeyine çıkarılması hedefleniyor.
  Bu hedefleri ulaşmak için SSM'nin ülkenin savunma ve güvenliğine yönelik sistem ihtiyaçlarının özgün tasarımlarla karşılanması hedef istikametine, savunma sanayi politikalarının ve Ar-Ge çalışmalarının da bir bütünlük içinde yürütülmesine yönelik çalışmalara başlandığı kaydedildi.
  Bu çerçevede kara araçları, havacılık ve uzay, deniz platformları, muhabere ve elektronik sistemler, elektronik harp ve algılayıcılar, roket, füze ve mühimmat sektörel hedeflerin tespit amacıyla Sektörel Strateji Dokümanlarının hazırlanmasına yönelik çalışmalara da başlandığı raporda kaydedildi.
  SSM faaliyetlerinin temelini proje faaliyetleri teşkil etmekle beraber bu çalışmalar sanayileşmeye yönelik birimlerin proje gruplarına aktif katılımıyla yürütülüyor.
  Böylece bir taraftan TSK'nın ihtiyaç duyduğu modern savunma teçhizatı tedarik edilirken diğer taraftan ülke savunma sanayinin geliştirilmesi mümkün oluyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı