Gündem Haberleri

  Savunma projelerindeki gecikmeler mercek altında

  A.A.
  17.10.2007 - 11:05 | Son Güncelleme:

  Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), yerli ve yabancı yüklenicilerin yürüttüğü projelerde yaşanan gecikmeleri asgariye indirmek için çalışma başlattı.

   Müsteşarlık, Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyaçlarının zamanında karşılanması için projelerdeki gecikmelerin önlenmesi amacıyla, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de katıldığı “Savunma Sanayinde Proje Yönetimi” konulu bir konferans düzenledi.

  Konferansta, savunma projelerinde görev alan yerli ve yabancı şirketler gecikmeler noktasında uyarılırken, toplam bedeli 3 milyar dolara yaklaşan savunma sanayi projelerinde gecikmelerin önlenebilmesi için “ciddi” tedbirlerin bir an önce alınması gerektiği vurgulandı.

  Sektörü ilgilendiren önemli projelerde yaşanan gecikmelerin yüksek maliyetlere neden olduğuna dikkat çekilen konferansta, şirketlere etkin bir “proje yönetimi” uygulanması tavsiye edildi.

  Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar'ın konferansta verdiği bilgiye göre, müsteşarlık stratejik plan çerçevesinde projelerde öncelikle özgün geliştirmeye, daha sonra ortak geliştirme ve bunun sağlanamadığı durumlarda ise hazır alım-ortak imalata öncelik veriyor.

  Yürütülen projelerde kapsam, kalite, zaman ve maliyet sınırları içerisinde tamamlanmasını temin etmek üzere kaynakların organize edilmesi ve yönetilmesi disiplini olan “proje yönetimi” gecikmelerin minumuma indirilmesi noktasında ise büyük önem taşıyor.

  Savunma sanayi projelerinde başlangıçta ihtiyaçların net olarak tanımlanmamış olması, teknolojik geliştirme tamamlanmadan ürün geliştirme programlarının başlatılması ya da projelerin yürütülmesi aşamasında farklı ihtiyaçların ya da maliyet artışlarının meydana gelmesi projelerde sarkmalara neden olabiliyor.

  Projelerin performansında maliyet ve takvim arasında etkin bir dengenin sağlanması gerekiyor.

  HANGİ PROJELER

  Mevcut durumda HİK uçağı, Meltem Deniz Karakol Uçağı, Mayın Avlama Gemisi, M60 Tank Modernizasyonu, Tank Atış Kontrol Sistemi Yüklenici gibi hava, deniz kara araçları projelerinde, takvim ya da maliyetten kaynaklanan gecikmeler yaşandığı ifade ediliyor.

  SSM, AR-GE projeleriyle birlikte kara deniz hava araçları, elektronik harp ve algılayıcıları, roket ve füze mühimmat, muharebe elektronik ve bilgi sistemleri başlıkları altında toplam 176 proje yürütüyor.

  EN BÜYÜK EKSİKLİK, PROJE YÖNETİMİ

  Öte yandan sektörün proje gerçekleştirmelerinde, ürün hattına uygun teşkilatlanmalar büyük önem taşıyor.
  Projelerde yüklenici olan şirketlerin proje yöneticileri ya da ara eleman açısından büyük bir eksiklikleri bulunuyor. Proje yönetimini etkin bir şekilde gerçekleştirmesi gereken yüklenicilerin, bu konuda proje yönetim planını oluşturmaları ve kurumsal insan kaynaklarının geliştirmesi gerekiyor.

  Proje performanslarının takibinin de önemli yer tuttuğu projelerde, şirketlerden kaynaklanan gecikmeler bütçe maliyetlerinin yanı sıra sistemlere zamanında kullanmamaktan kaynaklanan önemli maliyetlere de yol açıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı