Gündem Haberleri

  Savunma hakkımız için gözlemci gönderin

  Toygun ATİLLA / İSTANBUL
  02.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balyoz davasında yargılanan üst düzey subayların savunmasını üstlenen 43 avukat, Avrupa ülkelerinin barolarına mektup yazarak, “Savunma hakkımız kısıtlanıyor, davaya gözlemci gönderin” dedi.

  Orgeneral Bilgin Balanlı, emekli generaller Çetin Doğan, Süha Tanyeri, Mehmet Otuzbiroğlu ve Ahmet Yavuz’un avukatlarının da imza attığı mektupta özetle şöyle denildi: “Yargılama sürecinde savunma avukatlarına mesleğimizi özgürce yerine getirebilme imkanını ortadan kaldıran baskılar yöneltilmektedir. Bu baskılar esasen savunma ve adil yargılanma hakkını yok etmektedir. Duruşma salonuna girerken önce cep telefonlarımız ve görüntü kaydedebilen bilgisayarlarımız elimizden alındı.

  Fiziki engeller konuldu

  Hâkim ve savcıların duruşma sırasında internet erişimi olmasına rağmen bizim internete erişimimiz yasaklandı. Savunma avukatlarının kendi aralarında ve sanıklarla yaptıkları konuşmaları kontrol altına almak için duruşma salonunun tavanına mikrofonlar yerleştirildi. Avukatların oturdukları sıralar ile sanıkların oturdukları sıralar arasına tarafların yan yana gelmesini engellemek için fiziki engeller konuldu. Avukatların savunmaya yönelik sarf ettiği sözler nedeniyle haklarında suç duyurularında bulunuldu. Savunma avukatları olarak ispat ettiğimiz sahteciliği mahkemenin tespit edebilmesi için bilirkişi incelemesi yaptırılmasını istedik ancak bu yöndeki tüm taleplerimiz reddedilerek dosyanın kapatılması yönünde adımlar atıldı. Gelinen nokta itibariyle savunma tamamen etkisiz hale getirilmiş ve sadece yasalar gereği duruşmada bulunması zorunlu bir obje konumuna düşürülmüştür. Avukatlık mesleğinin onurunun korunması, adil yargılama ve savunma hakkının sağlanabilmesi için uluslararası düzeyde mesleki dayanışmaya ihtiyacımız vardır. Baronuzun takdir etmesi durumunda, duruşmalara gözlemci gönderilmesinin, savunmaya yönelik ihlalleri ortadan kaldırmak ve hukuk adına büyük katkı sağlayacağı inancını taşımaktayız.”

  İki Avrupa ülkesinden yanıt

  18 Temmuz’da gönderilen mektuba ilk cevaplar Çek Cumhuriyeti ve Macaristan barolarından geldi. Her iki baro da desteğe hazır olduğunu bildirdi. Türk meslektaşlarına Uluslararası Barolar Birliği ve Avrupa Barolar Kurulu’nu göreve çağırmalarını tavsiye eden iki baro da “Türkiye’deki avukatlara uygulanan kısıtlamalarla ilgili büyük endişe duyuyoruz. Adil yargılanma hakkı ve savunma hakkına itibar edilmesi ve buna Türkiye’deki tüm mahkemeler tarafından bağlı kalınmasını dilemekteyiz” dedi.       

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı