GeriGündem Savunma Bakanı: Bedelli askerlik yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savunma Bakanı: Bedelli askerlik yok

Milli Savunma Bakanı Gönül, "Bedelli askerlikle ilgili bir kanun çalışması yoktur" dedi.

Askerlik süresinin kısaltılmasıyla asker mevcudunun yüzde 17 azaltıldığını belirten Milli Savunma Bakanı Gönül, "Bedelli askerlikle ilgili bir kanun çalışması yoktur. Genelkurmay’ın da bugüne kadar ’celp sayısı yeterlidir, bundan sonra bedelli faaliyetine başlayabilirsiniz’ diye bir talebi yoktur. Bu talep edilmediği takdirde de bakanlığımızca çalışma yapılması mümkün değil" diyerek tartışmalara son noktayı koydu.


GÖNÜL: SADDAM REJİMİ OLMAYINCA HUDUT ÖTESİ YAPILAMADI

Bakanlığının bütçesinin görüşülmesi sırasında Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ANAP Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş’ın, "ABD Irak’a müdahale hakkını kendinde görürken yanıbaşımızdaki Kandil Dağı’na müdahale bizim hakkımız değil mi, o noktaya gelmedik mi?" şeklindeki sorusunu da yanıtladı. Bakan Gönül, "Hudut ötesi müdahaleyi yapıp yapamayacağımız sorusunun, hukuki yönünü Dışişleri Bakanlığı daha iyi izah eder. Ama bilinmesi gereken husus daha önceki müdaheleler Saddam rejimiyle yapılmış anlaşmalara dayanıyordu. 2003’ten itibaren anlaşmayı yapan hükmi şahsiyet gitti" dedi.

PKK ile mücadele sorularına da genel olarak yanıt vermek istediğini anlatan Gönül, "Bugün Türkiye’de hamdolsun sıkıyönetim, olağanüstü hal de yok. Onun için bizim PKK ile mücadele ancak İçişleri Bakanlığı’nın, bakanlık bütçesinin devreye girmesiyle mümkün olmaktadır" dedi.

AKSU: "İSTANBUL, 2001’DEKİ POLİS SAYISINA BİLE ULAŞAMADI"

Milletvekillerinin sorularının bir kısmını yanıtlayan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ise, "İstanbul 2001 yılındaki polis sayısına halen ulaşamamıştır. Halen bu sayıya ulaşmak için bile 2 bin açığımız var. İstanbul’un bugün 10 bin polis açığı var" dedi. Polislerin özlük haklarında iyileştirmeyi tabii ki düşündüğünü belirten Aksu, "Göreve başladığım ilk günden beri düşünüyorum. İnşallah kısa bir süre sonra hep birlikte bunu göreceğiz" demekle yetindi.

AKSU, ALKOL YASAKLARI İÇİN "YAV EL İNSAF" DEDİ

CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan’ın alkol yasakları ile ilgili sorusunu da yanıtlayan İçişleri Bakanı Aksu, "Yav el insaf genelgemin neresinde yasak var. Defalarca anlattım basın toplantısında anlattım biz içki yasağı getirmedik. Yetkiyi belediye ve il genel meclislerine devrettik" diyerek söze başladı. 1934 yılında çıkan Polis Vazife ve Selahiyetleri Yasası’nda içkili yerlerin izine bağlandığını, buna dayanarak da 1949, 1984 ve 1999’da yönetmeliklerin çıkarıldığını anlatan Aksu, "Yeni yönetmeliğimiz 40 sedeneden beri gelen yönetmeliğin devamıdır. Bu konuları mahalli idareleri bırakmaktan daha tabii ne olabilir? Bütün dünya yerelleşmeye gidiyor. Son olarak ’Bolu da içki yasağı kervanına katıldı’ haberini görünce belediye başkanını aradım ’bu ne, ne yaptın’ dedim. İşte basın açıklaması olmayan olay gazetede manşet. Yok kardeşim, yasak diye bir şey getirmedik. Yasada yönetmelikte yasak diye bir şey yok. 50 yıldır gelen uygulama. Ha belediye meclisi, il genel meclisi bu işi yaparken yine vali ve kaymakam kanalıyla polis ve jandarmanın görüşünü alıyor" diye konuştu.Aksu, ruhsatlı silah sahipleriyle magandaların da birbirine karıştırılmamasını istedi.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle