Gündem Haberleri

  Savcıya tırpan Köşk'ten döndü

  Hürriyet Haber
  06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, hükümetin savcıların yetkisini kısıtlamasına izin vermedi. Hükümetin, ‘‘Bürokratlar imza atmaya korkuyor’’ gerekçesiyle TBMM'den çıkardığı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun da sert açıklamalarla karşı çıktığı tasarıyı Sezer, bir kez daha görüşülmesi için TBMM Başkanlığı'na iade etti.

  HUKUKA AYKIRI

  4696 sayılı Kanun'u veto gerekçesinde hükümete ağır eleştirilerde bulunan Sezer, bu yasanın Türkiye'nin yolsuzluk ve saydamlık listesinde üst sıralara yükselmesini güçleştireceğini belirterek, ‘‘Ekonomik krizlerin, sosyal adaletsizliğin en büyük nedeni yolsuzluklardır. Bu yasa hukuka, kamu yararına ve anayasa ilkelerine uygun düşmeyen kurallar içermektedir’’ dedi.

  KANITLAR YOK EDİLİR

  Cumhuriyet başsavcılarının, tüm kanıtları toplamaları yerine, belgeleri ilgili idari makama göndermeleri, kimi suçların ve suçluların ortaya çıkarılmamasına yol açabileceğini belirten Sezer, ''Olayla ilgili kanıtların karartılması, sağlıklı soruşturmanın yapılamaması durumunda suçluların cezalandırılması olanaksızlaşacak; böylece, toplumun adalet duygusu zedelenecektir'' dedi.

  YARGIDAN ELİNİZİ ÇEKİN

  Cumhuriyet başsavcılarının, yasa kapsamına giren bir suç işlendiğini ihbar, şikáyet ya da herhangi bir nedenle öğrendiklerinde, soruşturma izni istemelerinin engellenmesi ve dolayısıyla soruşturma yapmalarının önlenmesi, geçecek sürenin uzunluğu nedeniyle doğru ve sağlıklı yargılama yapılması yönünden ciddi sakıncalar yaratacağını belirten Cumhurbaşkanı Sezer, Cumhuriyet başsavcılıklarının görev ve yetki alanına giren konularda idare makamlarına yetki verilmesi, yürütmenin yargı alanına el atması ve yürütmenin yargı erkine üstün konuma geçirilmesi anlamına geleceğini, bu durumun da, Anayasa'nın güçler ayrılığı ilkesi ve 9. maddesi ile bağdaşamayacağını belirtti.

  Cumhurbaşkanı Sezer, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu'nu ise onayladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı