Gündem Haberleri

  Savcılıktan DEAŞ uyarısı: Dönenler ciddi tehdit

  Mesut Hasan BENLİ / ANKARA
  05.12.2017 - 23:02 | Son Güncelleme:

  Suriye’den döndükten sonra geçen ekim ayında yakalanan ve DEAŞ’ın keskin nişancılarından biri olduğu iddia edilen Emin Hüseyin Sihho hakkında örgüt üyeliği suçlamasıyla dava açılırken iddianamede, “Dönenler ciddi tehdit” uyarısı yapıldı.

  Savcılıktan DEAŞ uyarısı: Dönenler ciddi tehditAnkara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı’nın hazırladığı iddianameye göre, DEAŞ bünyesinde Irak/Telafer’de keskin nişancı olarak eğitim aldığı ve örgütün Telafer gençlik yapılanması içerisinde sorumlu olarak görev yaptığı tespit edilen Musul doğumlu Sihho’nun Türkiye’ye geldiği belirlendi. Sihho, 4 Ekim 2017’de Ankara’da kaldığı evde yakalanarak tutuklandı. 

  NİŞANCI İDDİASINI YALANLADI
  Sihho ifadesinde, “Suriye’de 1 ay kaldım. Kesinlikle örgüte katılmadım. Keskin nişancı eğitimi almadım” dedi. İddianamede, Suriye ve Irak’a giden örgüt üyelerinin askeri ve ideolojik eğitim aldıkları ve çatışmalara katıldığının bilindiğine dikkat çekilerek şu uyarı yapıldı: “Bu şahısların Suriye ve Irak ülkelerinde IŞİD (DEAŞ) terör örgütü bünyesinde eğitim almaları ve çatışma tecrübesi kazanmaları, Suriye ve Irak’ta yaşanan iç karışıklığın bir şekilde sona ermesi neticesinde ülkemize döndüklerinde, terör örgütlerinin ideolojisi ve alacakları muhtemel kararlar doğrultusunda eyleme geçebilecekleri yönünde ciddi bir tehdit oluşturmaktadırlar.”

  ANKARA YAPILANMASI
  İddianamede, Ankara’daki örgüt yapılanması da anlatıldı, “İstihbarat çalışmalarında Tekfirci Murat Gezenler Ankara Grubu’ndaki şahısların peyderpey Suriye’ye gidip geldikleri belirlendi” denildi.

  Etiketler: gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı