Gündem Haberleri

  Savcılıktaki 7 kişiden 3'ü saldırıya katılan teröristler

  Canan ALTINTAŞ- Bayram BULUT/ DİYARBAKIR, (DHA)
  13.10.2008 - 12:41 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'da polis otobüsüne yapılan saldırı olayı ile ilgili gözaltına alınan 8 kişiden 7'si savcılığa sevk edildi. Bunlardan 3'nün saldırıya katılan PKK'lı teröristler olduğu belirtildi.

  Diyarbakır Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu'nun servis otobüsüne 8 Ekim'de düzenlenen ve 4'ü polis, 1'i sivil memur 5 görevlinin şehit olmasına, 18 kişinin yaralanmasına yol açan silahlı saldırıyla ilgili yakalanan 8 zanlıdan 7'si mahkemeye çıkarıldı. Zanlılardan 3'ünün bizzat eyleme katıldıkları açıklandı.

  Diyarbakır Emniyet müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 8 Ekim günü Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu hizmetinde kullanılan servis otobüsüne yönelik bombalı ve silahlı saldırıda 4 güvenlik görevlisiyle 1 teknisyen yardımcısının şehit edildiği, 18 görevlinin yaralandığı hatırlatıldı. Açıklamada, olay yeri ve çevrede yapılan araştırmalar sonucunda Kalaşnikof marka 2 uzun namlulu silah, 9 uzun namlulu silah şarjörü, 5 el bombası, el yapımı 1 bomba, 120 dolu fişek ile 136 boş kovan ele geçirildiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

  “Eylemi gerçekleştiren bölücü terör örgütü mensuplarının tespiti ve yakalanmalarına yönelik olarak Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nce yürütülen istihbari, teknik kriminal çalışmalar ile vatandaşlarımızdan gelen ihbarlar doğrultusunda 9 Ekim günü yapılan operasyonlar neticesinde aralarında eyleme bizzat katıldıkları, silah kullandıkları ve el bombası attıkları tespit edilen 3 şahıs ile bu şahıslara yardım ve yataklık yaptıkları değerlendirilen 5 kişi olmak üzere toplam 8 kişi yakalanmıştır. Şahısların ikamet ve üzerlerinde yapılan aramalarda 2 adet el telsizi, 1 adet dizüstü bilgisayar, cep telefonları, sim kartlar ve hafıza kartları, çok sayıda yasak yayın ve örgütsel doküman ele geçirilmiştir. Yakalanan şahıslar 13 Ekim 2008 günü adli mercilere sevk edilmiştir.”

  Adliyeye sevk edilen zanlılardan 1'inin kadın olduğu belirtilirken, adliyedeki sorgularına devam ediliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı