Gündem Haberleri

  Savcılara yeni yetki

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  12.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SİLİVRİ Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hazırladığı fezlekeye tepkiler artarken, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, milletvekilleri hakkında fezleke hazırlayabilecek savcı sayısını genişleten bir genelge yayınladı. Kişisel suçlarda başbakan, bakanlar ve milletvekilleri için fezleke düzenleme görevini bundan böyle ağır ceza merkezlerinde başsavcı ve vekilleri, ağır ceza teşkilatı olmayan ilçelerde savcılar da yapabilecek. Buna göre eğer bir milletvekili, ağır ceza merkezi bulunan bir yerde suç işlerse fezlekesini başsavcı ya da başsavcı vekili hazırlayacak. Ancak ağır ceza teşkilatı olmayan, “mülhakat” olarak tanımlanan yerlerde kıdemli savcılar da fezleke düzenleyebilecek. Adalet Bakanlığı yetkilileri, “Denizli Tavas’ta bir vekil kişisel suç işlediğinde artık Denizli Başsavcısı değil Tavas’taki kıdemli savcı fezleke düzenleyebilecek. Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre zaten suçun işlendiği yer savcısı soruşturma için yetkilidir” bilgisini verdiler.

  Genelge güncellendi

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 21 Aralık 2011 tarihli genelgesiyle, dönemin bakanı Cemil Çiçek’in imzasını taşıyan 20 Ocak 2006 tarihli genelgeyi değiştirdi. Üç sayfalık 100/1 sayılı genelgede, soruşturmanın bizzat ağır ceza cumhuriyet başsavcısı ya da başsavcıvekili tarafından yapılmasının uygulamada bir kısım sorunlara neden olduğu, genelgenin güncellenmesine ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Genelgede, fezlekelerle ilgili izlenecek yeni yol şöyle gösterildi:

  “Kişisel suç niteliğindeki iddialarda, başbakan, bakanlar ve milletvekillerinin ifadesine başvurulmadan soruşturmanın ağır ceza merkezlerinde bizzat cumhuriyet başsavcısı veya başsavcıvekili tarafından, mülhakatlarda ise varsa cumhuriyet başsavcısı veya başsavcıvekili olmadığı takdirde cumhuriyet savcısı tarafından bizzat yapılarak, leyh ve aleyhteki delillerin eksiksiz olarak toplanması, suçun işlendiği hususunda yeterli şüpheye ulaşılması durumunda varsa, maktul, mağdur, suçtan zarar gören kişi veya şikâyetçinin kimliği, yüklenen suçu işleniş şeklini, delilleri ve suça temas eden kanun maddelerini de içerecek şekilde yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin olarak düzenlenecek fezlekeye bağlı evrakın TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere gönderilmesi...”

  Genelgede, Anayasanın 14’üncü maddesinde belirtilen durumlar (devlete karşı suçlar) sebebiyle milletvekillerinin tutulmaları, sorguya çekilmeleri, tutuklanmaları ve yargılanmalarının TBMM’nin kararına bağlı olmadığı, bu durumlarda süratle TBMM’ye ve bakanlığa bildirilmesi uyarısı da yapıldı.

  Sorguya çekilemez

  Genelgede, dokunulmazlığa ilişkin anayasal ve yasal mevzuat anımsatılarak, kişisel suçların takibinde ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olması kaydıyla Anayasanın 14’üncü maddesindeki durumlar dışında, milletvekilinin Meclis kararı olmadan tutulamayacağı, sorguya çekilemeyeceği, tutuklanamayacağı ve yargılanamayacağı uyarısı yapıldı. Genelgede, buradaki korumanın nisbi ve geçici olduğu, Meclis tarafından kaldırılabileceği ve hukuki sorumluluğa engel olmadığı belirtildi ve “Ayrıca milletvekilliği düştüğünde sona erdiğinde veya dokunulmazlığı kaldırıldığında cezai takibat kaldığı yerden devam edecektir” denildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı