Gündem Haberleri

  Savcılar UFO şarlatanlarına neden soruşturma açmıyor

  Selma KUNAR/ANTALYA (DHA)
  07.12.2001 - 02:12 | Son Güncelleme:

  TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, Sirius UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi'nin adında ‘‘bilim’’ kelimesi olmasının bilime hakaret olduğunu belirterek, ‘‘Bu insanlar birer şarlatan. Savcılar neden bu tür olaylara el koymuyor?’’ dedi.

  Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, bilim dünyasının evrende yalnız olmadığımıza inandığını, ama birtakım şarlatanların bu inancı kullanarak kendilerine çıkar sağlamaya çalıştıklarını iddia etti. Kendilerini UFO'cu olarak tanıtan bu kişilerin, hiçbir bilimsel kimliği olmadığını, saçma sapan şeyler uydurarak halkı kandırmaya çalıştıklarını vurgulayan Prof. Gölbaşı, buna bazı yerel yöneticilerin de alet olduğunu öne sürdü. Prof. Gölbaşı şöyle konuştu:

  YEREL YÖNETİCİLER

  ‘‘Tarlada traktörle iz yapıp ‘Bu izi UFO yaptı' diyen yerel yöneticiler tanıyoruz. Bu kişiler yönettikleri yerin adının duyulması ve ünlü olması için bu tür sahtekárlıklar yapıyorlar. Bu durum ise maddi çıkar peşindeki şarlatanların işine yarıyor. Bu olaylar bana göre adli takip gerektirir. Ortada bir sahtekarlık varken Cumhuriyet Savcıları'nın neden soruşturma açmadıklarını merak ediyorum.’’

  TIMARHANEYE YATIRMALI

  İsmine ‘‘Sirius Ufo Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi’’ denen topluluğun başkanı olan Haktan Akdoğan'ın ‘‘Artık aya gidilmiyor. Çünkü uzaylılar ayın arka bölümünü işgal etti’’ dediğini hatırlatan Prof. Gölbaşı, ‘‘Eğer bu insan, bu söylediğine inanıyorsa, bu deliliktir. Hemen tımarhaneye yatırılması lazım’’ diye konuştu.

  UFO'cuların 15-16 Aralık tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda bir toplantı yapacaklarını, toplantıya giriş biletinin de 15 milyon liradan satıldığını bildiren Prof. Gölbaşı, sözlerini şöyle tamamladı:

  ‘‘10 bin kişiyi kandırıp bilet satsalar, elde edilecek gelir milyarları bulur. Bunlar da zaten tamamen bu para için yapılıyor. Ben şimdiden yetkili makamlara ihbar ediyorum. Bu bir dolandırıcılıktır. Toplantıda söylenenler ve gösterilen objelerin tamamı yalandır. Bu yalanlar insanların parasını almak için yapılıyor. Yetkili makamlar bu konuda gerekeni yapmalı.’’

  İmaj yapmışlar Kendilerine UFO araştırmacısı diyen kişiler, garip kıyafetler giyerek ve basit gözlem araçları kullanarak konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan insanları kandırmaya çalışıyorlar. En tuhafı, milli takım forması gibi giysilerinin üzerine ay-yıldızlı arma koymaları.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı