Gündem Haberleri

  Savcılar koltuktan kalkıp araştırmalı

  Hürriyet Haber
  29.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İÇİŞLERİ Bakanı Sadettin Tantan, organize suç örgütleriyle aktif mücadele için savcıların daha ağırlıklı olması gerektiğini söyledi. Tantan, ‘‘Artık savcıların koltuklarda oturur şekilde değil, uygulamanın içinde, polisin önünde olması gerekmektedir’’ dedi. Tantan, ‘‘Savcı, olayın içinde ve önünde olursa, mahkeme dosyası da eksiksiz olur’’ diye konuştu.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nce ortaklaşa düzenlenen 'Organize Suçların Finans Kaynakları' konulu panelde konuşan Tantan, hukuki altyapının yetersiz olması nedeniyle suç örgütleriyle mücadelede büyük güçlük çekildiğini belirtti. Tantan, şöyle konuştu:

  YÖNETMELİK HAZIR Önümüzdeki günlerde Adalet Bakanlığı'nın yürürlüğe koyacağı yönetmelikle organize suçlarla mücadelede güvenlik güçlerinin nasıl ve ne şekilde hareket edeceği konusu tamamen disiplin altına alınacak. Polis teşkilatının eğitim düzeyinin daha da üst seviyelere çıkarılması için 2 yıllık yüksekokul yasa tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek.

  YASA DEĞİŞTİRİLMELİ Organize suçlarla mücadelede mal ve para hareketinin takibi çok önemli. 1996 yılında kara paranın aklanmasını önlemek için çıkarılan yasa, uygulamada bu mücadeleyi sistemleştiremedi. Bu yasanın tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir.

  TERÖRİST DAHA BİLGİLİ Süratle gelişen teknolojinin getirdiği birtakım suç ve bu suçlarla mücadele edecek nitelikli eleman eksikliği var. Bilgisayar teknolojisi içinde internet aracılığıyla da işlenen suçlar konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü çalışmalar başlattı. Hizbullah terör örgütünün kullanmış olduğu yöntemler tamamen bilgisayar ortamı içerisindedir. Bu tip suç örgütleri bu uygulamayı yaparken, bunlarla mücadele edecek güvenlik güçleri, hákim ve savcılar yeterli derecede eğitilmişler midir? Bunun süratle başlatılmasında fayda vardır. Mali suçlarla mücadelede MASAK teşkilatının da süratle Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlanması gerekmektedir.

  POLİSİYE ÖNLEM YETMEZ Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Emin Arslan, ‘‘Organize suçlarla mücadelede sadece polisiye yöntemlerle başarı sağlamak mümkün değildir. Bu oluşumların finans kaynaklarının kurutulması ve cezaların kamuoyunu tatmin edecek düzeye çekilmesinin gerekir’’ dedi.

  Panel, Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer'in yaptığı değerlendirmeyle sona erdi.

  Kadro yetmez

  TANTAN'ın önerisini değerlendiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici, CMUK'a göre soruşturma yapma yetkisinin cumhuriyet savcılarına ait olduğunu hatırlatarak, ‘‘Ancak, gerek kadro ve gerekse diğer imkansızlıklar nedeniyle cumhuriyet savcıları önemli olaylara el koyuyor. Fazla savcı, fazla imkanla bu iş düzelir. İstanbul Adliyesi'nde halen 10 savcı açığımız var’’ dedi.

  İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcısı Erdal Gökçen de ‘‘Önce kadro imkansızlıkları ve teknik noksanlıkların giderilmesi gerekir’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı