Gündem Haberleri

  Savcıdan polise yetki dersi

  Osman BEKLEYEN/VAN, (DHA)
  14.11.2009 - 12:06 | Son Güncelleme:

  VAN Cumhuriyet Savcısı Çetin Akkaya, Emniyet Müdürlüğü görevlilerine görev ve yetkileriyle ilgili seminer verildi. Savcı Akkaya, gözaltına alma yöntemi, süresi, olaylara müdahalede sırasında polisin güç kullanımı, gaz bombası atması, silah kullanma yetkisi, suçluya kelepçe takma gibi yapması gerekenleri detaylı anlattı.

  Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) toplantı salonunda yapılan seminere Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, yardımcıları ve polisler katıldı. Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, Savcı Akkaya'ya teşekkür belgesi verdi. Savcı Akkaya seminere katılan 200 polisi, kendilerine yetki veren kanunlardaki son değişiklikler, yakalama ve gözaltına alma, polisin silah ve zor kullanma yetkileri konularında bilgilendirdi. Polis memurlarının silah kullanma yetkilileriyle ilgili açıklamalar yapan Savcı Akkaya, toplumsal olaylarda zor kullanmanın da dengeli olması gerektiğini vurguladı. Savcı Akkaya, şöyle konuştu:
  “Toplumsal olaylarda silah kullanma yetkisini genişletmenin sıkıntıları var. ‘Olaylarda silah kullanma yetkisi var' derseniz, bunun önünü açarsanız, bunun çok sağlam gerekçeleri olması gerekir. Eğer sağlam gerekçe yoksa, ‘herkes sazı eline alıyor', ‘Doğu ve Güneydoğu’da gösteride adam vurmak serbesttir' diyor. Öte yandan toplumsal olaylarda zor kullanmanın da sınırları olmalı. Güç karşınızdakine göre orantılı kullanılmalıdır. Ama burada olaylar uzun sürüyor. Sokaklar savaş alınana dönüyor. İster istemez kolluk kuvvetleri güç kullanımında aşırıya kaçıyor. Herkes yaptığıyla sorumludur. Ne kadar iyi olduğunuza bakılmaz. İyi yaptığın işten dolayı mükafat vermezler. Ama hatalı işten sorumlu olursun.”

  Son günlerde gündemde olan hakim ve savcıların dinlenmesi ile ilgili açıklama yapan Savcı Akkaya, soruşturma istendiği taktirde hakim ve savcıların da dinlenmesinde yasal engel olmadığını söyledi. Akkaya, “Bakanlık soruşturma izni verdikten sonra her türlü işlem yapılabilir. Hakim ve savcıların telefonları da dinlenebilir” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı