GeriGündem Savcıdan Kılıçdaroğlu'na ikinci yanıt
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savcıdan Kılıçdaroğlu'na ikinci yanıt

Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, Kılıçdaroğlu 'nun " Mahkemenin verdiği arama kararındaki imzaların farklı olduğu yolundaki iddialarıyla ilgili; "Bir karardan birkaç örnek çıkar hepsi ayrı ayrı imzalanır" dedi.

KILIÇDAROĞLU: "SAVCI DOĞRU SÖYLEMİYOR"

ADALET BAKANI'NDAN KILIÇDAROĞLU'NA CEVAP

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun Erzincan'da Jandarma istihbaratçıların gözaltına alınmasıyla öncesinde 'hamili çek' gibi arama kararı ve daha sonra "Biri dolu biri boş belgeyi, aynı yargıç imzalıyor" sorularına Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş açıklık getirdi. Kişi ve kuruluşlarla kavga halinde olmadıklarına işaret eden Başsavcı Sinan Kuş, Adliye teşkilatı ile meslektaşlarını zan altında bırakmamak, kamuoyunu bilgilendirmek için açıklama yaptığını bildirdi. Islak imzalı üç suret çıkarılan arama kararını basın mensuplarına gösteren Başsavcı Sinan Kuş,"Karardan üç ayrı örnek çıkarıldı, hepsi ayrı ayrı imzalandı" dedi.

Makamında bugün (25 Aralık) saat 15.30'da basın toplantısı düzenleyen Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, Erzincan İl Jandarma Komutanlığında görevli İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Üsteğmen E.E. (Ersin Ergut), Astsubay O.E.'yi (Orhan Esirger) 18 Kasım günü gözaltına almak ve arama yapmak için CMK'nın  250'nci maddesi uyarınca görevli Erzurum İkinci Mahkemesi'nin 2009/ 785 nolu 'Değişik iş kararı' ile 'el koyma ve arama kararı' verdiğini bildirdi. Kararın kanun ve usule uygun olduğunu tekrarlayan Başsavcı Kuş, arama yapılacak şüphelilerin isim ve adreslerinin açıkça yazıldığını belirtti. Boş bırakılan isim ve adreslerin konunun hassasiyeti ve gizliliğine binaen delil karartma durumunun önüne geçilmesi açısından isim ve adreslerin üzerinin kapatıldığını anlatan Başsavcı Sinan Kuş, ellerinde uzun süreden beri gizli bir soruşturma bulunduğunu, gizlilik ilkesine özellikle uyduklarını, bundan sonra da aynı dikkatle devam edeceklerini söyledi. Hiçbir kişi veya kurumla mücadele, çatışma ya da kavga halinde olmadıklarını sadece kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın toplantısı düzenlediğini vurgulayan Başsavcı Sinan kuş, bu konuda mahkemenin verdiği üç suret çıkarılan kararın örneklerini basın mensuplarına gösterdi. Aynı mahkemenin aynı yolda verdiği bir başka benzer kararın ıslak ımzalı örneklerini de basın mensupları ile paylaşan Başsavcı Sinan Kuş, teşkilatı ve meslektaşlarını zan altında bırakmamak için işin gerçeğini paylaşmak istediğini söyledi. Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, şöyle devam etti:

" Bilindiği gibi elimizde gizli bir soruşturma var. Uzun süredir elimizde olan bu soruşturmada gizlilik ilkesine özellikle riayet etmeye çalıştık ve bundan sonrada aynı dikkatle devam edeceğiz. Ancak, bir iki gün önce bazı görsel ve yazılı medyada, CMK'un 250'nci Maddesi uyarınca yetkili Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinden verilen bir kararın kimlik bilgilerini ve adres bilgilerinin boş olduğu buranın istendiği takdirde istendiği şekilde doldurulup istismar edileceği şeklinde haberler yer almıştır. Bizde olayın böyle olmadığını dün hepinizin bildiği gibi yaptığımız bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurmuştuk. Ancak, bugün bizim basına dağıttığımız kişilerin özellikle masumiyet gereğince hakları 'alevdar olmasın' diye dikkat ettiğimiz gizlilik ilkesine uygun olarak gizleyip sizlere birer örneğini dağıttığımız kararlarda imzalar farklı gibi söylenince sanki meslektaşlarımız ve teşkilatımız farklı kararlar veriyor gibi bir durum ortaya çıktı. Teşkilatımızı ve meslaktaşlarımızı zan altında bırakmamak için işin gerçeğini sizlerle paylaşmak için bir aradayız.  Bizim hiçbir kurumla kavgamız bir mücadelemiz söz konusu değil. Biz herkese eşit mesafede bağımsız ve tarafsızsızlık ilkesi çerçevesinde görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Bütün arkadaşlarımız aynı hassasiyetle görevlerini yapıyorlar. Bir iki gün önce medyada yer alan karar örneği şu idi. Benim dün basın açıklamasında sizlere birer örneğini dağıttığım kararın aynısı olan, aynı imzalı olan üstleri kapalı olan bizim Erzincan Merkez Komutanlığı'na çektiğimiz örnek bu şekildeydi. Ancak üzeri, kimlik bilgileri ve adres bilgilerinin üzeri kapatılarak size dağıttığımız kararda bu. Ama burada imza farklı gibi gözüküyor. Kamuoyunda sanki adliyede farklı farklı kararlar çıkıyormuş gibi bir yanlış anlaşılmaya meydan vermemek açısından bizim mahkemede bu şekilde aldığımız değişik iş şeklindeki kararlar en az 3-4 tane olur. Bir dosyasında kalır, bir savcılığa geri döner, kolluğa göndereceğimiz olur. Şimdi bilgisayar ortamında çalışıldığı için yazıcıdan çıkan her bir kararın imza ve mühürü ayrı ayrı yapılıyor. Dolayısıyla her mühür ve imzanın aynı noktaya isabet etmesi mümkün değil."

Bir basın mensubunun tartışmalara yol açan karardan kaç tane çıkarıldığı yolundaki sorusuna Başsavcı Sinan Kuş "Üç tane karar çıkarıldı. Özellikle tekrar ifade etmek istiyorum: Bir kurumu ve kişiyi zan altında bırakmadan yasal mevzuat çerçevesinde vicdani kanaatimizi ortaya koyarak görevimizi arkadaşlarla birlikte yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonrada aynı gizlilik içerisinde aynı tarafsızlık içerisinde bağımsızlık ilkesi çerçevesinde görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Gizliliğe özen gösteriyoruz. Bu olayı sizler vasıtasıyla kamuoyuile paylaşmak istedim. Aksi halde özellikle burda görev yapan meslaktaşlarım, Erzurum Adliyesi ve tüm teşkilatımız zan altında kalacaktı. Bunları sizlerle kamuoyu ile tekrar paylaşmak istedim" diye konuştu.

Bir gazetecinin CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu'nun usulsüzlük yapıldığını ima eder açıklamaları karşısında hakkında bir işlem yapılıp yapılmayacağını sorusunu yarıda keserek, "Ben ifade ettim. Hiçbir kişi ve kurumla biz çatışma halinde değiliz. Hiçbir kişi veya kuruma cevap anlamında bu açıklamayı yapmıyoruz. Sadece kamuoyunu doğru bilgilendirme ve nasıl çalıştığımızı kamuoyu ile paylaşma adına açıklıyorum. Başka da soru almak istemiyorum" dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle