Gündem Haberleri

  Savcı yine ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istedi

  Ayşegül USTA Fırat ALKAÇ / İSTANBUL
  06.12.2014 - 01:51 | Son Güncelleme:

  Mısır Çarşısı’nda 1998’de meydana gelen ve 7 kişinin ölümü 127 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamaya ilişkin davada Savcı Yılmaz Kıstı, Sosyolog Pınar Selek’in ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemde bulunmak’tan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

  Yargıtay’ın bozma kararının ardından 4’üncü kez görülmeye başlanan davanın İstanbul 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dünkü duruşmasına bir önceki oturumda yakalama kararı kaldırılan ve Fransa’da bulunan Pınar Selek ile Abdülmecit Öztürk katılmadı. Davanın 2’nci oturumunda da Selek’i babası Alp Selek ve kız kardeşi Seyda Selek’in aralarında bulunduğu 30’a yakın avukat temsil etti. Duruşmada görüşünü açıklayan Savcı Yılmaz Kıstı, davaya ilişkin Aralık 2005, Şubat 2008 ve Mart 2012’de verilen mütalaaları, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun Şubat 2010 tarihli içtihatını ve kapatılan İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ocak 2013 tarihli kararlarını anımsattı. Savcı Kıstı, bu mütalaa ve kararlarda anlatılan olaylar ve gerekçeler doğrultusunda her iki sanığın üyesi oldukları terör örgütünün amaç ve faaliyetleri doğrultusunda 9 Temmuz 1998’de Mısır Çarşısı’ndaki Ünlüoğlu Büfesi’ne bomba yerleştirmek ve bu bombayı patlatmak suretiyle 7 kişinin ölümüne 127 kişinin yaralanmasına neden olduklarını öne sürdü. Suç tarihinde yürürlükte olan 765 sayılı TCK hükümlerinin daha lehe olduğuna dikkat çeken Kıstı, her iki sanığın da 765 sayılı TCK’nın 125’inci maddesinde düzenlenen ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemde bulunmak’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

  Savcının mütalaasının ardından söz alan Pınar Selek’in avukatlarından Ayhan Erdoğan, “İddia makamının mütalaasına katılmıyoruz. İddia makamı daha önceki mütalaalarında olduğu gibi somut bir delile dayanmadan müvekkilimin cezalandırılması yönünde mütalaada bulunmuştur. ‘Müvekkilim suçsuzdur, beraatini istiyoruz’ demekle yetinmeyeceğiz. Dosyadaki bütün delilleri tek tek tartışacağız. Bütün delilleri tartışma ve hazırlığımızı yapmak için süre verilmesini istiyoruz” dedi. Mahkeme sanık avukatlarına savunmalarını hazırlaması için süre vererek duruşmayı erteledi.

  SELEK’İ GERİ İSTİYORUZ

  Duruşma öncesi ‘Hâlâ Tanığız Platformu’ üyesi bir grup da Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı. Füsun Demirel şunları söyledi: “16 yıldır mahkeme kapılarındayız. 16 yıldır söylediğimiz üzere mücadelemiz sadece tek bir insan için değil adalet ve özgürlük hakkımız için. Pınar gelene kadar İstanbul’da nöbetteyiz çünkü birlikte çok güzeliz.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı