Gündem Haberleri

  Savcı ve hakim için işlem yapılsın

  Kamuran ZEREN/Fahrettin GÖK-Murat ÇAĞLAR Süleyman DEMİRKAN
  22.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TUTUKLANAN Rektör Prof. Dr. Yücel Aşkın’a ‘komplo düzenlendiğini’ savunan YÖK, Adalet Bakanlığı’na başvurdu ve Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan ile Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Sinan Sivri hakkında, ‘yetkilerini kötüye kullanmaktan’ işlem yapılmasını istedi.

  Tarihinde 2’nci kez, ‘savcı hakkında işlem yapılsın talebi’ ile Adalet Bakanlığı’na başvuran YÖK’ün 2 sayfalık şikayet dilekçesini, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, elden Adalet Bakanı Cemil Çiçek’e verdi. Rektörün tutuklanmasında ‘kasıt bulunduğu’nun ve ‘hukuka aykırı karar verildiği’nin altı yasal dayanaklarla çizilen dilekçede, Bakan’dan, Hákim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu devreye sokması istendi.

  Dilekçe işleme konulursa, Hákim ve Savcılar Yüksek Kurulu, rektörün tutuklanmasını isteyen Van Cumhuriyet Başsavcısı Kaçan ile tutuklama kararı veren 4. Ağır Ceza Mahkemesi hákimi Sivri hakkında soruşturma açacak.

  YÖK’ÜN 2’NCİ ŞİKAYETİ

  Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı şikayet üzerine, Ekim 1998’de, türbanlı öğrencileri fakülteye kaydetmeyen Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Akçamur ve Rektör Prof. Dr. Mehmet Şahin hakkında soruşturma başlatmıştı. YÖK, Adalet Bakanlığı’na Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek hakkında ‘yetkilerini kötüye kullandığı’ gerekçesiyle işlem yapılması istemiyle şikayet dilekçesi vermişti. Hákimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun açtığı soruşturma Aralık 1998’de tamamlanmış ve İstanbul’a düz savcı olarak atanan Petek, 1999 genel seçimlerinde de Burdur’dan AKP milletvekilliği için aday adayı olmuştu.

  Tarihi eserleri müzede

  REKTÖR Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın evinden alınıp adli emanete konulan tarihi eserlerinden Van Müze Müdürlüğü’ne kayıtlı olanlar, rektöre teslim edilmesi için müzeye iade edildi. Oya Aşkın, eserleri eşinin teslim alacağını belirterek, ‘Bizden gelip almamız istendi, eşim eserleri teslim almadan önce hasar görüp görmediği konusunda inceleme yapacaktı, tutuklandı’ dedi.

  Rektörler bugün Van’da

  YÜZÜNCÜ
  Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’a destek vermek üzere ‘Van’a gitme’ kararı alan rektörler bugün Van’da. Türkiye’nin dört yanından kendi imkanlarıyla Van’a ulaşacak rektörlerin, buluşma noktası üniversite kampusü olacak.

  Ankara’da yapılan olağanüstü Rektörler Komitesi’nde, uçak kaldırarak pazar günü Van’da olma kararı almalarına karşın program değiştiren rektörler, yöneltilen eleştirilere de cevap olarak ‘Van’da buluşma’ ya karar verdiler. Van randevusuna 60 civarında rektörün katılması bekleniyor.

  Çok önemli mazereti bulunan veya yurtdışında olan rektörlerin yerine, temsilcilerinin katılması beklenen Van programı, Rektörler Komitesi ile başlayacak. Saat 16.00’da başlayacak Rektörler Komitesi’ne, bazı rektörlerin temsilci de göndermeyeceği bildirildi.

  İKİ ÖNEMLİ MESAJ

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında toplanacak Rektörler Komitesi, Ankara’daki bildirinin bir benzerini Van’dan da kamuoyuna duyuracak. Komitede, rektörlerin, rektör Yücel Aşkın’ın yanında oldukları bir kez daha vurgulanacak. ‘Üniversitelerin medreseleştirilmesine izin verilmeyeceği’nin altı çizilecek.

  GÖSTERİ DEĞİL

  Buna göre, Adalet Bakanlığı’na yaptıkları toplu ziyaret Bakan Cemil Çiçek’in, ‘50’ye yakın insanın adeta bir gösteri, protesto tavrı içinde gelmiş olması, işin gerçeği aramaktan ziyade gösteri boyutunun öne çıkmasına sebebiyet vermiştir’ sözüne cevap, rektörlerin bir araya gelişinin ‘şov ya da gösteri’ olamayacağı vurgulanacak.

  CHP: Utanç verici bir durumla karşı karşıyayız

  VAN’da incelemeler yapıp YYÜ Rektörü Prof.Dr. Yücel Aşkın’ı cezaevinde ziyaret eden CHP heyetinin başkanı Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, örneği görülmeyen bir tutuklama olayıyla karşı karşıya bulunulduğunu kaydetti, /images/100/0x0/55eb552ff018fbb8f8ba7ed5‘Utanç verici bir durum’ dedi.

  CHP’nin Van’a gönderdiği Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş başkanlığındaki İstanbul Milletvekili Sırrı Özberk, Mardin Milletvekili Mahmut Duyan ve Muğla Milletvekili Gürel Ergin, dün M Tipi Cezaevi’nde Rektör Aşkın’ı ziyaret etti. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Ateş, geçen yıl eski Van Milletvekili Mustafa Bayram’ın oğlu Hamit Bayram’ın polis merkezi basılarak kaçırılmasını da gündeme getirdi. Ateş, şöyle konuştu:

  ‘Kaçakçılıktan, eroinden yakalananlar, suçüstü olanlar, emniyet basıp adam kaçıranlar tutuksuz yargılanırken, bir rektörün içeride tutularak yargılanma aşamasının sürdürülmesi Türkiye’ye onur kazandırmayacak bir durumdur. Türkiye açısından utanç verici bir durumla karşı karşıyayız.’

  MHP: Rektörün tutuklu yargılanması hoş değil

  MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Van 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın, sıradan biri olmayıp, devletin memuru olduğunu anımsatarak, ‘Tutuklu yargılanması hiç hoş değil’ dedi. Paçacı, şunları söyledi:/images/100/0x0/55eb552ff018fbb8f8ba7ed7

  KURALI VAR

  Rektör, sıradan bir insan değil, devlet memurudur. Yargılanması da belli kurallara bağlı. Öyle görünüyor ki, bu kurallar atlandı. Örgütlü suça sokulmuş. Rektörün tutuklu yargılanması hoş bir manzara değil. Bunu yapan bir ülkede herşeyden önce milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması lazım.

  YARGIYA GÜVEN

  Ancak yargıya güvenmek lazım. Alt mahkemenin verdiği kararda bir yanlışlık-eksiklik varsa, üst mahkeme düzeltecektir. Yargı, doğruyu bulur.

  TUHAFLIK VAR

  Emniyeti basıp suçlu kaçıranlar dahi tutuksuz yargılanırken, devletin bir üniversitesinin rektörünün tutuklu yargılanmasında bir tuhaflık var. AKP’nin devlet memurlarına çok yoğun bir baskısı söz konusu.

  Atılanlar mahkemeyle dönüp, intikam alıyor

  EĞİTİM-Sen’in üniversite temsilcisi Şefik Tamer, neredeyse kuruluşundan beri 100. Yıl Üniversitesi’nde memur. Rektör Aşkın’ın, üniversitedeki ‘köktendinci ve ırkçı yapılanmalara karşı ilk dönemde daha radikal olduğuna’ inanıyor. Aşkın’ın 2’nci rektörlük döneminde ise kimi tavizler verdiğine inanan Tamer, bu dönemde eskiden atılan bazı kişilerin mahkeme kararları nedeniyle geri alındığını, bu kişilerin de rektörden intikam için ‘hesaplı çalışmalar yaptıklarını’ ifade ediyor. Tamer’e göre, ‘Atatürkçü düşünceye sahip, hümanist, sosyal bir bilim insanı’ olan rektör ile ilgili ihbar furyasını başlatanlar da bu kişiler.

  KİŞİSEL DEĞİL

  Eğitim-Sen Van Şubesi Başkanı Özdal Üçer de rektörün tutuklanmasının ‘kişisel bir olay olmadığını’ vurguladı. Üçer, üniversitenin 1983’te kuruluşundan beri ‘gerici bir kadrolaşmanın hákim olduğunu, bilimsel bir makalesi olmayanların bile akademisyen olabildiğini, El Ezher Üniversitesi mezunlarının bile dekanlığa gelebildiğini’ söyledi.

  13 trilyonluk ödenek soruşturmaya takıldı

  REKTÖR Aşkın hakkındaki soruşturmanın en acı yanlarından biri, Tıp Fakültesi’nin eksik tıbbi cihazlarının tamamlanmasını engellemiş olması. Hatta 2005 bütçesine bu amaçla konulan 13 trilyon liralık ödenek de soruşturma yüzünden kullanılamamış. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in kardeşi ve Tıp Fakültesi Sekreteri olan Ramazan Çelik, 13 trilyon liranın soruşturma nedeniyle kullanılamadığını doğruladı. Çelik, kendisiyle ilgili iddiaları da yanıtladı:

  ‘YÖK’ün benimle ilgili iddiaları tümüyle yanlış. Değil bu konuda, 30 yıllık memuriyet hayatım boyunca bir kez bile soruşturma geçirmedim. Zaten Tıp Fakültesi Dekanlığı soruşturma kapsamında değil. Ayrıca rektör ile aramızda şimdiye kadar en ufak bir sürtüşme olmadı, kendisini cezaevinde de ziyaret ettim. Kaldı ki, üniversite hangi konuda sıkıntıya girmişse, benden yardım istemişlerdir, ben de sorunu çözmek için Ankara’ya gitmişimdir. Tıbbi cihaz alımında Hazine ile Eximbank arasında çıkan problemi çözmek için uğraş verdim. Cihaz ihalesinin tamamlanması için 2005 bütçesine 13 trilyon lira ödenek koydurduk. Ama bu ödenek maalesef kullanılamadı.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı