Gündem Haberleri

  Savcı: Tolon tutuklansın

  DHA
  10.01.2012 - 10:49 | Son Güncelleme:

  Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, ikinci “Ergenekon” davası kapsamında, tutuksuz yargılanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un tutuklanmasını talep etti.

  Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, "İkinci Ergenekon" davası kapsamında tutuksuz yargılanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un GATA ve Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporlar doğrultusunda kuvvetli suç şüphesi gerekçesiyle tutuklanmasını talep etti.

   

  "KAÇMADIM, BU TALEBİ HAKETMİYORUM"

   

  Savcının talebinin ardından söz alan Tolon, "Sayın başkan, yüce heyet, ben huzurunuzda 4 gün yüce mahkemenizin ve savcılık makamının sorularına tüm samimiyetimle ve açıklıkla yanıt verdim. Ben hiçbir örgütün ne yöneticisi ne de üyesi oldum. 7 ayı aşkın süre tutuklu kaldım. İddianamede yer alan katıldığım toplantılardaki konuşmalarımın hiçbiri şiddet, cebir ve terör yöntemlerini içermemektedir. Toplantılara katılmanın sosyal yaşamıma uygun ve Anayasal hakkım olduğunu düşünüyorum. Ben sağlık durumum nedeniyle tahliye edilmedim. Yaşım ve sağlık durumum da buna gerekçe gösterildi. Ben duruşmalara geldim. Kaçmadım. Adli kontrol tedbirlerine uydum. Buradayım. Duruşmalara tekrar geleceğim. Bu talebi haketmiyorum. Takdir yüce heyetinizin" dedi.

   

  Tolon'un avukatları da talebin reddedilmesini istedi. Mahkeme heyeti duruşmaya karar için ara verdi.

   

  Hurşit Tolon, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak ve darbe planlamaktan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası istemiyle yargılanıyor. Soruşturma aşamasında 6 Temmuz 2008 tarihinde tutuklanmasına karar verilen Emekli Orgeneral Tolon, yedi ay sonra 7 Şubat 2009 da sağlık durumu gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı