GeriGündem Savcı ret kararı istedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savcı ret kararı istedi

Savcı ret kararı istedi
refid:18131397 ilişkili resim dosyası

İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile Balyoz davasının tutuklu sanığı MHP İstanbul Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan tahliyenin reddi kararının yeniden gözden geçirilmesini istediler.

Ancak, İstanbul 11, 13 ve 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi savcıları ret kararı verilmesini istediler.

Tarafsızlıklarından şüphe ediyoruz

Prof. Haberal’ın avukatları, tahliyenin reddine ilişkin itirazlarının bağımsız bir heyet tarafından değerlendirilmesini istedi. Avukatlar, İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdikleri dilekçede, Mahkeme Başkanı Rüstem Eryılmaz ile üye hâkimler Resul Çakır ve Yakup Hakan Günday’ın daha önce Haberal tarafından 1500’er lira tazminata çarptırıldığını hatırlattılar. Avukatlar, “hâkimlerin aleyhlerinde başlatılan icra takipleri nedeniyle müvekkilleri ile aralarında halen alacak-borç ihtilafı olduğunu, hâkimlerin tarafsızlıklarına duyulan ciddi şüphe nedeniyle çekilmelerini, aksi taktirde her üç hâkimin de reddine ilişkin taleplerinin karara bağlanması için dosyanın 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini” istediler. Avukatlar ayrıca adli tatilin de yaklaştığını hatırlatarak, mahkeme heyetinde olabilecek muhtemel eksiklik nedeniyle yeni bir heyet oluşturulması durumunda yine Haberal tarafından tazminata çarptırılan hâkimlerin heyette yer almamasını talep etti.

Ancak İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi istemi kabul etmedi. Mahkeme reddi hâkim istemini karara bağlaması için dosyayı İstanbul 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle