Gündem Haberleri

Savcı Öz: "Komutanlara tebligat yazılı yapıldı"

Selahattin GÜNDAY / İSTANBUL DHA
04.12.2009 - 18:18 | Son Güncelleme:

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz, ifadeye gelecek paşalara tebligatın yazılı yapıldığını söyledi.

Ergenekon Soruşturması’nı yürüten savcılardan Zekeriya Öz, emekli orgeneraller Aytaç Yalman, İbrahim Fırtına ile emekli Oramiral Özden Örnek’in darbe planları Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven hakkında ifade vermek için gelip gelmeyeceklerine ilişkin bir soru üzerine “Kimseyi aramaya tenezzül etmem. Zaten resmi tebligat var” dedi.

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ile “Darbe Günlükleri”nin sahibi olduğu ileri sürülen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, İkinci Ergenekon İddianamesi’nde askeri müdahaleye zemin hazırlamakla suçlanmıştı. İddiaya göre üç kuvvet komutanı hükümeti silah zoru ile devirip devlet idaresini ele geçirmek istedikleri ileri sürülen Ernegekon Davası’nın sanıkları emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon ile birlikte hareket etti.

Ancak Şener Eruygur emekli olduktan sonra Aytaç Yalman, İbrahim Fırtına ve Özden Ördek’in herhangi bir eylem yapmadı. Komutanların Ergenekon ile bağlantısı da tespit edilemedi. Bunun üzerine haklarındaki dosya Ergenekon Soruşturması’ndan ayrıldı. Başka bir dosya numarası ile soruşturma açıldı.

İkinci Ergenekon Davası'nda tutuklu yargılanan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, 25 Kasım 2009 günü gerçekleşen 20’nci oturumunda, "Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız darbe girişimleri, bu davanın özünü oluşturuyor" diyen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’e, "Ben buradayım, peki Özden Örnek nerede?" diye sormuştu. Mustafa Balbay’a yanıtı 9 aylık süreci hızlandırdı. Ergenekon savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen, kuvvet komutanlarının ikametgahlarına tebligat çıkardı.

 

Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı