Gündem Haberleri

  Savcı, kayıp silah davasında beraat istedi

  Ankara
  23.02.2005 - 14:53 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Cumhuriyet Savcısı İsmet Gökalp, Batman'da kaybolduğu iddia edilen silahlarla ilgili yargılanan dönemin Batman Valisi Salih Şarman ile dönemin vali yardımcıları Ahmet Mithat Kuşadalı ve Ahmet Soley'in “silah kaçakçılığı ve zimmet suçlarından” beraatlerini istedi.

  Yargıtay 8'nci Ceza Dairesi'ndeki davanın bugünkü duruşmasına sanık Ahmet Mithat Kuşadalı ile Salih Şarman'ın avukatı Cenk Süleyman Kalem ve Hazine avukatı katıldı.
    
  Duruşmada, esas hakkındaki görüşünü bildiren Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Gökalp, 1994-1996 yıllarında Batman Valiliği tarafından ithal edilen silahlara “Hazine Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın ithalat izni verdiğini”, ithal edilen silahların usulüne uygun olarak, ilgili yerlere teslim edildiğini kaydetti.
    
  Gökalp, Jandarma Genel Komutanlığı Genel Sekreterliği'nin Batman'da ithal edilen silahların kaybolduğu iddiaları üzerine daha önce bir açıklama yaptığını anımsattı. Bu açıklamada, 1994-1996 yılları arasındaki ithal edilen silahların halen birliklerin zimmetinde olduğunun bildirildiğini ifade eden Savcı Gökalp, silahların ithalatına ilişkin proforma fatura ile orijinallerinin aynı olduğunu, silahların Batman'a getirildikten sonra direk Muş ve Bismil'e gönderildiğini kaydetti.
    
  Şarman hakkında Batman'dan ayrıldıktan 2.5 yıl, Soley hakkında 6 yıl, Kuşadalı hakkında ise 4 yıl sonra soruşturma başlatıldığına işaret eden Gökalp, en son silah ithalatının ise 10 Ekim 1997'de yapıldığını belirtti.
    
  Savcı Gökalp, sanıklar hakkında silah kaçakçılığı ve zimmet suçunun oluştuğuna ilişkin herhangi bir kasıt olmadığını ve delil elde edilemediğini belirterek, silah ve mühimmatın dağıtımında gerekli özeni göstermedikleri için TCK'nın 230'ncu maddesinde düzenlenen ”görevi ihmal” suçunun oluşabileceğine dikkati çekti.

  Gökalp, suç tarihi dikkate alındığında, bu suçun da zaman aşımına girdiğini, eğer zaman aşımı oluşmadıysa, 4616 sayılı Şartla Salıverilme Yasası uyarınca davanın ertelenmesini istedi.
    
  Sanık Kuşadalı, görevi ihmal suçunu da işlemediğini belirterek, beraatını istedi. Sanık Şarman'ın avukatı Cenk Süleyman Kalem'de savcının esas hakkındaki görüşüne katıldıklarını, ancak TCK'nın 230'ncu maddesindeki suçun da oluşmadığını öne sürerek, müvekkilinin beraatını talep etti.
    
  Hazine avukatı ise sanıkların cezalandırılmasını istedi.
    
  Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkanı Zeki Aslan, dosyanın incelenip, bir karar verilmesi için duruşmanın ertelendiğini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı