Gündem Haberleri

  Savcı, Evcil için 24 yıl istedi

  Hürriyet Haber
  18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İşadamı Nesim Malki'nin beş yıl önce Bursa'da öldürülmesine ilişkin 14 sanığın yargılandığı davada, bir sanığın idamı, aralarında Erol Evcil Eşrefoğlu'nun da bulunduğu beş sanığın ise 6 ay ile 60 yıl arasında çeşitli ağır hapis cezasına çarptırılmaları istendi. Altı sanığın beraati öngörülürken, iki sanığın dosyasının ise ayrılması talep edildi. İstanbul 6 No'lu DGM'de, tutuklu sanıklardan Erol Evcil Eşrefoğlu ve Şükrü Elverdi ile tutuksuz sanık Zeki Işıklı'nın katılımıyla görülen davada, esas hakkındaki mütalaasını veren DGM Cumhuriyet Savcısı Cengiz Hacıosmanoğlu, sanıklardan Burhanettin Türkeş'in, "taammüden adam öldürmek" suçundan idamını, "cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak", "tehditle çıkar sağlamak", "sahte kimlik belgesi kullanmak" ve "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek" suçlarından dolayı da 26.5 ile 40 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

  Önce idam sonra hapis istedi

  Sanıklardan Erol Evcil Eşrefoğlu'nun da "Taammüden adam öldürmeye azmettirmek" suçundan önce TCK'nın 450/4. maddesi uyarınca idam cezasına çarptırılmasını isteyen Savcı Hacıosmanoğlu, Eşrefoğlu hakkında daha sonra, "Ancak fiili icra edenin, onu işlemekte şahsi bir menfaati olduğu anlaşılırsa ölüm cezasının 24 yıl ağır hapse indirileceği"ni öngören TCK'nın 64/2. maddesinin uygulanmasını istedi. Savcı Hacıosmanoğlu, Eşrefoğlu'na ayrıca "Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak ve yönetmek" ile "Korkutarak menfaat sağlamak" suçlarından da 25.5 ile 36 yıl arasında ağır hapis cezası verilmesini öngördü.

  Sanıklardan Şükrü Elverdi'nin de, "Taammüden adam öldürmek suçuna iştirak"ten idam cezasına çarptırılmasını isteyen Savcı Hacıosmanoğlu, bu sanığın cezasının, "İştirakin icrasını kolaylaştıracak şekilde gerçekleşmesi" nedeniyle TCK'nın 65/3. maddesi uyarınca 20 yıldan az olmamak üzere ağır hapis cezasına dönüştürülmesini talep etti.

  Elverdi'nin ayrıca, "Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak" ve "Gasp malını almak" suçlarından da 6.5 ile 8.5 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılmasını talep eden Savcı Hacıosmanoğlu, bu sanıkların ayrıca tutukluluk hallerinin devamını istedi.

  Üç sanığa daha ceza istemi

  Sanıklardan Mine Sünbül, Ömer Eker ve Yusuf İlhan'ın, TCK'nın 314/1. maddesi uyarınca "Cürüm işlemek için oluşturulan teşekküle yardım ve yataklık etmek" suçundan 6 ay ile 1'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları talep edilen mütalaada, Hamide Aykaç, İlhan Öztürk, Zeki Işıklı, Ertuna Yaşar, Yüksel Çağlar ve Nazlı Canan Yaka'nın ise üzerlerine atılı suçtan dolayı ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi öngörüldü.

  Mütalaada ayrıca, sanıklardan Mehmet Sünbül ile Ahmet Refik Barutçu'nun dosyalarının ise ayrılması istendi. İstanbul DGM Cumhuriyet Savcısı Cengiz Hacıosmanoğlu'nun esas hakkındaki görüşünü bildirmesinden sonra söz verilen sanıklar ve avukatları, savunmalarını hazırlamak için süre talebinde bulundular.

  Sanıklar ve avukatlarının taleplerini kabul eden mahkeme heyeti, bu kişilerin esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı erteledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı