Gündem Haberleri

  Savcı 'Deniz Feneri Noterinin' beraatini istedi

  Serpil KIRKESER - İSTANBUL - DHA
  26.12.2009 - 13:45 | Son Güncelleme:

  Almanya'daki Deniz Feneri davasında ceza alan Mehmet Gürhan'ın yurtdışında tutuklu bulunduğu dönemde, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman'a usulsüz şekilde genel vekaletname verdiği iddiasıyla yargılanan İstanbul 10. Noteri İsmet Büyükkılıç'ın, savcı beraatini istedi.

  Müşteki CHP Millitvekilleri Kemal Kılıçdaroğlu ve Atilla Kart'ın talimatla alınan ifadesi de mahkemeye ulaştı.

  SAVCI SANIK İSMET BÜYÜKKILIÇ'IN BERAATİNİ TALEP ETTİ

  İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık İsmet Büyükkılıç ve avukutı katıldı. Davayla ilgili mütalaasını açıklayan savcı, suç kasıtları ile hareket etmediğini belirterek,sanık İsmet Büyükkılıç'ın her iki suçtanda ayrı ayrı beraatini talep etti.   

  SAVCININ MÜTALAASINA KATILIYORUZ

  İsmet Büyükkılıç'ın avukatı savcının mütalaasına katıladıklarını belirterek, müvekkilimin atılı suçlardan ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesini istiyorum" dedi. Mahkeme eksikliklerin giderilmesi için ertelendi. İddianamede, sanık İsmet Büyükkılıç'ın "resmi belgede sahtecilik" ve "Görevi kötüye kullanma" suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Müşteki Atilla Kart ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesin'de talimatla alınan ifadeside mahkemeye uluştı.

  "DAVAYA KATILMA TALEBİM YOKTUR"

  Müşteki Atilla Kart talimatla alınan ifadesinde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya Milletvekili olduğunu söyleyerek, "Yasama Denetimi Çalışmaları kapsamında dikkatimi çeken 'Deniz Feneri Davası' çerçevesinde Türkiye ile bağlantısı ile ilgili şikayetimiz vuku bulmuştu. Bu şikayetimiz sebebiyle daha önce sunduğumuz belgeler değerlendirilmiş, davada müşteki sıfatı tarafımıza verilmişti. Gerçekte olayla ilgili doğrudan bir zarara uğramam söz konusu değildir. Bu nedenle davaya katılma talebim yoktur. Kamuoyu adına yasama denetim sorumluluğu çerçevesinde bir görev yaptığımı zannediyorum" ifadelerini kullundı. Müşteki Atilli Kart davayla ilgili olarak hazırladığı dosyayı ekindeki delilleriyle birlikte mahkemeye sundu.

  "SANIK HAKKINDA ŞAHSİ ŞİKAYETİM YOKTUR"

  Müşteki CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, müşteki Atilla Kart'ın ifadesine aynen katıldığını belirterek, "Birlikte kaleme aldığımız şikayet dilekçesindeki hususların dışında özel bir talebim yoktur. Ayrıca arkadaşımla birlikte dilekçe ekinde sunduğumuz belgelere itibar edilmesini, araştırılmasını ve gazete haberlerininde değerlendirilmesini talep ediyorum. Ben velaletnamedeki yazının çıktısı ve yazı karakterlerine göre bu evrakın yurtdışına hazırlanıp, imza için gönderildiği kanaatini taşıyorum. Böyle bir endişem vardır. Bu hususun delillerle birlikte değerlendirilip, neticeye varılmasını mahkemenin dikkattine sunuyorum. Sanık hakkında şahsi şikayetim yoktur. Sanığın eylemine sebebiyle şahsi bir zararım yoktur. bu nedenle davaya katılma talebinde bulunmuyorum. Sıfatım ve görevim sebebiyle parlamenter sorumluluğunu ve yasama denetim görevim çerçevesinde kamuoyununda dikkatini çektiğim bir hadisedir" ifadelerini kullandı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı