GeriGündem Savcı değişikliği El Kaide davasını uzattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savcı değişikliği El Kaide davasını uzattı

İstanbul'da 15 ile 20 Kasım 2003'teki saldırılara karışmakla suçlanan 71 sanık hakkındaki dava savcı değişikliği nedeniyle uzadı.

Terör örgütü El-Kaide'nin Türkiye yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri ve İstanbul'da 15 ile 20 Kasım 2003 tarihlerindeki bombalı saldırılara karıştıkları iddiasıyla 71 sanık hakkında açılan davanın duruşması, savcı değişikliği nedeniyle esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması amacıyla ertelendi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Harun İlhan, Adnan Ersöz, Fevzi Yitiz ve Yusuf Polat'ın da aralarında bulunduğu 28 tutuklu sanık katıldı.

Değişiklik nedeniyle duruşmaya giren Cumhuriyet Savcısı Süleyman Ersöz, dosyanın belli bir aşamaya geldiğini kaydederek, dosyayı inceleyerek esas hakkındaki mütalaasını hazırlayacağını belirtti. Söz alan bazı sanık avukatları, yeniden mütalaa verileceği için bu celse savunma yapmayacaklarını ifade ettiler. Bazı tutuklu sanık avukatları da tahliye talebinde bulundular.

Sanık avukatlarından Osman Karahan da 2002 yılında Adana DGM Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından terör örgütü El-Kaide elebaşı Usame Bin Ladin ve 23 kişi hakkındaki bir soruşturmada verilen “takipsizlik kararı”nı mahkemeye sundu.

Avukat Karahan, bu karara göre, 2001 yılına kadar El-Kaide ve Ladin'in Türkiye'ye yönelik hiçbir suç fiilinden bahsedilmediğini, yine buna göre 2001 yılına kadar Afganistan'a giden kişiler hakkında ”takipsizlik kararı” verilmesi gerektiğini savundu.

1997-1998 yıllarında Afganistan'a gittikleri için bu dava kapsamında yargılanan müvekkilleri olduğunu dile getiren Karahan, söz konusu “takipsizlik kararı” da gözönüne alınarak bu kişilerin beraat etmesi gerektiğini savundu.
Tahliye taleplerini reddeden mahkeme heyeti, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilmesini hükme bağlayarak duruşmayı erteledi.

4 MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

Davanın 27 Haziran 2005 tarihli duruşmasında esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Fevzi Yitiz, Adnan Ersöz, Harun İlhan ve Yusuf Polat'ın, TCK'nın 146. maddesinin 1. fıkrası uyarınca ”Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı değiştirmeye cebren teşebbüs etmek” suçundan müebbet ağır hapis cezalarına çarptırılmalarını istedi.

Sanıklardan Baki Yiğit ve Seyit Ertul'un, yeni TCK'nın 314. maddesinin 1. fıkrası uyarınca “yasadışı örgütün yöneticiliğini yapmak” suçundan 15 ile 22.5 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılmasını isteyen savcı, aralarında Mediha Yıldırım ve Cemile Akdaş'ın da bulunduğu 18 sanığın ise yine lehe olduğu için eski TCK'nın 169. maddesi uyarınca “yasadışı örgüte yardım ve yataklık etmek” suçundan 4.5 ile 7.5 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılmalarını talep etti.

Sanıklardan 15'inin de yeni TCK'nın 314. maddesinin 2. fıkrası uyarınca “yasadışı örgüte üye olmak” suçundan 7.5 ile 15'er yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılmasını talep eden savcı, 1 sanığın ise “6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek” suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapisle cezalandırılmasını istedi.
Cumhuriyet Savcısı, 31 sanığın ise üzerlerine atılı suçlardan beraatini talep etti.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle