Gündem Haberleri

  Savcı beraat istedi

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  25.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in "Türk'ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni'nin Ermenistan'la kuracağı asil damarında mevcuttur" ifadesini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı suç olarak görmedi. Yazının bütününe dikkat çeken Başsavcılık 'Yazar Ermenilerdeki hatalı anlayışı eleştiriyor' dedi ve beraat istedi.

  YARGITAY Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan, "Cezam kesinleşirse, Türkiye'den giderim" diyen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e, temyizde ilk iyi haber geldi. Başsavcılık tebliğnamesinde, Dink'e Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce, eski TCK 159'daki, "Türklüğe hakaret" suçundan 6 ay hapis cezası verilip ertelenmesine ilişkin kararın hem esastan hem usulden bozulması istendi.

  ELEŞTİRİLEN ERMENİLER

  Dink'in yazı dizisinin bir bütün olarak değerlendirilmesini isteyen Başsavcılık, "Türk'ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni'nin Ermenistan'la kuracağı asil damarında mevcuttur" ifadesini suç olarak görmedi.

  "Beraat" talepli tebliğnamade, "Bu sözlerde Türklüğü tahkir ve tezyif sözkonusu değildir. Eleştirilen Türkler değil Ermenilerdeki hatalı, sanığın ifadesiyle zehirli anlayıştır" denildi.

  TÜRK’E DÜŞMANLIK YOK

  Tebliğnamede, "Yazı; Türklüğe kin ve nefret duymayan ve düşmanlık çağrısı içermeyen, 'küçültücü ve/veya sövgü içerikli" bir yazı olmadığı gibi; ortaya koyulan görüşte eleştiri sınırları' içerisinde kalan, hatta mensubu olduğu cemaat/Diaspora yönünden 'özeleştiri' niteliği de taşıyan bir görüştür. Yazar kendi diasporasına yönelik özeleştiri yapmıştır" değerlendirmesi dikkat çekti.

  KASIT GÖSTERGESİ OLAMAZ

  Tebliğnamede, "Ermeni kimliği, ülkemizde Lozan Antlaşması uyarınca 'azınlık kimliği' niteliğinde kabul edilmekte ve bu yönüyle korunmaktadır. Ermeni kimliği bağlamında 'bu anlamıyla' Ermeni azınlık kimliğinin korunmasını savunmak, suç olmayacağı gibi bir kastın göstergesi de olamaz" ifadesi dikkat çekti.

  9. DAİRE BAKACAK

  Tebliğname temyiz incelemesini yapacak Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne dün gönderildi. Tebliğname daire için "bağlayıcı" nitelik taşımıyor. Ancak, Yargıtay'daki dava dosyalarının büyük bölümü tebliğnamedeki görüş doğrultusunda sonuçlanıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı