GeriGündem Savcı Aydıner: İddianameyi ben yazacağım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  83
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savcı Aydıner: İddianameyi ben yazacağım

Savcı Aydıner: İddianameyi ben yazacağım
refid:25707200 ilişkili resim dosyası

Ünlü işadamları ve bakan çocuklarının tutuklandığı 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını yapılan değişikliklerin ardından tek başına yürüten Savcı Ekrem Aydıner’in görevden alınan savcı Celal Kara’nın yazdığı iddianameyi dikkate almayacağı öğrenildi. Savcı Aydıner, “İddianameyi kendim hazırlayacağım” dedi.

Savcı Aydıner: İddianameyi ben yazacağım
17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu yürüten savcılardan Celal Kara’nın görevden alınmasının ardından dosya, soruşturmaya sonradan dahil edilen Savcı Ekrem Aydıner’e verildi. Savcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre Savcı Aydıner’in görevden alınan Savcı Celal Kara tarafından hazırlanan iddianameyi dikkate almayacağı, kendisinin baştan yazacağı öğrenildi.

Savcı Aydıner: İddianameyi ben yazacağım 17 Aralık dosyaları savcıların odalarından alındı

Savcı Aydıner: İddianameyi ben yazacağım
Savcı Ekrem Aydıner ise iddianameyle ilgili “Soruşturma devam ettiği için iddianameyi daha yazmadım, kendim yazacağım” dedi.

ŞÜPHELİLER HAKKINDA AĞIR CEZALAR İSTENDİ?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’un göreve gelmesinin ardından önceki gün “Büyük Rüşvet” operasyonunu yöneten savcıları görevden alması dikkat çekti. Bu değişikliğin ardından gözler savcıların hazırladığı soruşturmaya çevrildi. Savcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Reza Zarrab, Süleyman Aslan, Barış Güler ve Kaan Çağlayan’ın da aralarında bulunduğu soruşturmalarla ilgili iki iddianame hazırlandı.

İddianamelerde Zarrab’ın bir numaralı şüpheli olarak yer aldığı öğrenildi. İddianameye göre Zarrab, 100’e yakın rüşvet alıp-verme olayına karıştığı belirtildi. Bunun yanında Zarrab’ın altın kaçakçılığı yaptığından da söz edildi. Tüm suçların toplamında ise 37 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacaktı.

İddianamede eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler hakkında 137 yıl hapis cezası istenirken, eski Ekonomi Bakan’ı Zafer Çağlayan’ın 28 defa toplam 52 milyon dolarlık rüşvet almasına aracılık ettiği iddiasıyla oğlu Kaan Çağlayan’ın da 336 yıla kadar hapis cezası verilmesi talep edilmişti. Ancak hazırlanan iddianameler, henüz mahkemeye sunulmadığı için ve savcıların görevden alınması nedeniyle geçersiz kabul edilecek.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle