Gündem Haberleri

  Savcı, 32 polise tutuklama istedi

  Taylan YILDIRIM - Tufan HAMARAT - Mehmet CANDAN / DHA
  22.08.2014 - 02:13 | Son Güncelleme:

  İzmir merkezli 13 ilde yürütülen ‘yasadışı dinleme’ iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 32 emniyet mensubu savcılık sorgularından sonra tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.

  Gözaltına alınan 32 polis dün 3 grup halinde, geniş güvenlik önlemleri altında İzmir Adliyesi’ne getirildi. Polisler, mahkûm girişinden içeri alındı. Güvenlik amaçlı yapılan bu uygulamayla basın mensuplarının görüntü almalarının önüne geçildi. Polisler adliye binasına alındığı sırada dışarıda bulunan aileleri, slogan atarak ve taşıdıkları pankartlarla destek vermeye çalıştı.
  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan aralarında eski Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan’ın da bulunduğu polislerin bir kısmının savcılık sorgusu tamamlandı. 32 şüpheli, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, kurulan suç örgütü kapsamında resmi görev ve yetkinin kötüye kullanılması yoluyla sahte, gerçeğe aykırı belgeler düzenleyip mahkemelerin dinleme kararları vermesini sağlamak, kamu görevlilerince resmi belgede sahtecilik, kamu görevlisine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak, iftira, suç uydurmak, özel hayatın gizliliğini ihlal, verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, elde edilen ilgili ilgisiz ya da özel yaşama ilişkin verileri suç örgütünün çıkar ve amaçlarına hizmet etme odaklı olarak arşivlemek ve kullanmak” suçlamasıyla mahkemeye sevk edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı