Gündem Haberleri

  Savaşta nasıl karar verecek

  Turan YILMAZ
  09.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun hediyesi için, “Ani gelişen davranış karşısında herhangi bir reaksiyon gösteremedim” açıklamasına yanıt veren CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Genelkurmay Başkanı’nın anlık karar verecek sorumluluk ve yetenekte olması gerektiğini söyledi.

  Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Toptaş, şöyle konuştu:

  “Valimiz belli ama Genelkurmay Başkanı’nın buraya gelip daha 25 şehidin kanları kurumadan, vücutlarındaki parçalar arazide yayılı haldeyken valilikte halı-kilim hediye alması, olayın üzerine tüy diken şeydir. Genelkurmay Başkanı, Vali hediyeyi emrivaki yaparak verdiği için bir reaksiyon gösteremediğini söylüyor. Genelkurmay Başkanı’na emrivaki yapılamaz. Genelkurmay Başkanı anlık kararları verecek sorumlulukta ve yetenekte biri olmak zorundadır. Herkesten önce onun zeki ve yetenekli olması gerekir. Bunu yapacak kapasiteniz yoksa, yarın anlık hatta saliselik kararlar vermek zorunda kalacağınız savaşta ne yapacaksınız? Savaşta ‘Anlık karardı yanıldım’ deme hakkınız yok. O zaman da böyle derseniz vay halimize, çünkü o zaman da yanılırsanız kendi kendimizi bombalarız, savaşı kaybederiz.

  Halbuki orada size halı kilim hediye ediliyorsa derhal reddedeceksiniz. ‘Ben buraya hediye almaya gelmedim, askerlerimin şehit olduğu olayı incelemeye, soruşturmanın ciddi yürütülmesini sağlayama geldim, benim yüreğim yanıyor’ demesi lazımdı.” 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı