Gündem Haberleri

  Savaşın Lübnan'a maliyeti 3.6 milyar dolar

  Hürriyet Haber
  18.08.2006 - 18:21 | Son Güncelleme:

  İsrail'in bir ay süren bombardımanının Lübnan'a maliyetinin 3,6 milyar dolar olduğu bildirildi.

  Kalkınma ve Yeniden Yapılanma Konseyi tarafından hazırlanan rapora göre, Lübnan'da en az 1181 kişinin öldüğü savaş, tahmini 3,6 milyar dolar zarara yol açtı.

  Bu tahminin, yalnızca fiziksel zararı karşıladığı belirtilirken, ekonomistler Lübnan'ın ekonomisinin bu yıl yüzde 2-3 oranında gerileyeceğini öngörüyor.

  Konsey Başkanı El Fadl Şalak, yaptığı açıklamada, İsrail ile Hizbullah militanları arasında 34 gün süren savaşın verdiği zararı, 1975-1990 iç savaşındaki zararla karşılaştırarak, “Lübnan'daki tüm savaşları gördüğünü, ancak bu kadar kötüsünü görmediğini” ifade etti.

  900 bin kişinin yerlerinden edilmesinin, nüfusun dörtte biri anlamına geldiğini söyleyen Şalak, “Hangi ülke nüfusunun dörtte birinin yerinden edilmesinin sorumluluğunu karşılayabilir? Fransa'nın 60 milyon nüfusunun dörtte birinin yerinden edildiğini düşünün” diye konuştu.

  Şalak, Lübnan'da yeniden yapılanmaya derhal başlanması halinde altyapının onarılmasının en az bir yıl ve yıkılan binaların inşasının 3 yıl sürebileceğini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı