Gündem Haberleri

  Savaşın çocukları

  Hürriyet Haber
  30.09.2013 - 01:25 | Son Güncelleme:

  Suriye’de 2.5 yıldır devam eden içsavaş çocukları vurmaya devam ediyor.

  Fırat Nehri kıyısındaki Rakka şehrinde dün bir liseye düzenlenen hava saldırısında çoğu öğrenci 12 kişi ölürken, Halep’te iki çocuk rejime karşı silaha sarıldı.

  MUHALİF eğilimli ve Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye hava kuvvetlerine bağlı bir uçağın, Halep’in 160 kilometre doğusundaki Rakka şehrindeki bir teknik meslek lisesini dün bombaladığını bildirdi. Örgütten yapılan açıklamaya göre saldırıda 10’u 18 yaşın altındaki çocuklar olmak üzere 16 kişi öldü, bazıları ağır çok sayıda yaralı da var. Bombardıman sonrası öğrenciler, panik halinde kaçışarak sığınmak için yer ararken örgütün yayınladığı videoda kanlar içindeki okul kitapları görülüyor. 6 Mart’ta hükümet güçlerinin ele geçirdiği, bugün ise büyük ölçüde El Kaide bağlantılı Irak ve Şam İslam Devleti’nin kontrolünün altında olan şehirde yapılan okul katliamı, önceki gün muhaliflerin Şam’ın kuzeyinde düzenlediği, en az 19 askerin öldüğü saldırıdan sonra geldi.

  SINIRDAKİ TALİBAN

  Yine Gözlemevi’ne göre El Kaide bağlantılı örgüt, rejim güçlerinden kontrolü ele geçirdikleri ülkenin kuzeyindeki Tıveyhini köyünde kız çocuklarına okula çarşaf ve peçeyle gitme zorunluluğu getirdi. Örgütün yayınladığı fetvaya göre ayrıca erkek öğrenciler de geleneksel Pakistan kıyafetleri giymek ve takke takmak zorunda. BM verilerine göre Suriyeli çocukların yarısına yakını okula gidemiyor. Suriye’de 3 binden fazla okul yıkıldı ya da zarar gördü.

  ABBUD isimli 12 yaşındaki Suriyeli çocuk, 14 yaşındaki ağabeyi Diib ile birlikte Halep’in Şeyh Said mahallesinde Özgür Suriye ordusu saflarında çatışıyor. Reuters’a göre tüfeğini yanından hiç ayırmayan Abbud, kurşunlardan korunmak için çelik yelek giyiniyor. Savaştan önce okula giden iki kardeş, rejim güçleri bir çatışmada iki kardeşlerini ve amcalarını öldürünce ÖSO’ya katıldılar.

  BM denetçileri Türkiye sınırında

  BM denetçileri 7 kimyasal saldırı iddiasını daha araştırmak üzere dün çalışmalara başladı. Bu kez heyet Türkiye ile sınır İdlib eyaletindeki Sarakeb gibi uzak yerlere de gideceği için risk daha büyük.

  Etiketler: savaş , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı