Gündem Haberleri

  Savaş uçakları artık düşmeyecek

  Hürriyet Haber
  13.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kendi kendini eğitebilen bir elektronik ‘‘yardımcı pilot’’ sayesinde, ölümcül yara almış savaş uçakları üslerine geri dönebilecekler.

  Savaş uçaklarında ‘‘kontrol düzeyi’’ denilen, örneğin kanatların arka bölgesinde yükselme ya da alçalmayı ayarlayan hareketli parçalar (aileron) ya da düşey kuyruk üzerindeki hareketli dümen parçaları yara aldıklarında, pilotun atlayıp canını kurtarmaktan başka yapabileceği fazla bir şey kalmıyor. Aynı aksaklık yolcu uçaklarında meydana geldiğinde ise sonuç, genellikle bir felaket. Gerçi pilotun devreden çıkıp uçağı ‘‘otomatik pilot’’ denen elektronik yardımcıya emanet etmesi çok yeni bir şey değil. Ancak otomatik pilotlar, sağlam uçakları yönetmek için geliştirilmiş aygıtlar.

  ABD Uzay Dairesi NASA'da görevli mühendisler, zor zamanında pilotun imdadına yetişecek bir yardımcı geliştirdiler. Sistem, akıllı yazılım programlarına dayanıyor. Bunlara ‘‘sinirsel ağ’’ deniyor. Özellikleri, tıpkı canlı bir beyin gibi sınama ve yanılma yöntemiyle belirli bir iş yapmayı öğrenmeleri. NASA'nın Ames Araştırma Merkezi'ndeki uzmanlar da, geliştirdikleri programa ‘‘uçak kullanmasını’’ bir F-15 uçuş simülatöründe öğretmişler. NASA mühendislerine göre pilot çoğu kez kontrolün yardımcısı tarafından ele alındığını fark etmiyor bile. Akıllı yardımcı, hünerlerini NASA'nın Dryden Uçuş Araştırma Merkezi deney alanında göstermiş. Düşman uçak takibi ve 360 derecelik burgu dönüşler gibi güç manevralarda bile uçağı başarıyla yöneterek kendini kanıtlamış.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı